Jens Stoltenberg
BiH je sada mirna i sigurna zemlja koja gleda prema vani
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Generalni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg kazao je nakon današnjeg susreta s izaslanstvom Ministarstva obrane i Oružanih snaga Bosne i Hercegovine da se BiH 20 godina nakon Daytona mnogo promijenila te da je to sada mirna i sigurna zemlja koja gleda prema vani, uz jedinstvene oružane snage.
''Činjenica da služite svi zajedno pod jedinstvenim lancem komande, da radite i čuvate mir zajedno, jeste izuzetan uspjeh'', naglasio je.
Ispred zgrade Doma OSBiH u Sarajevu organiziran je svečani doček generalnog tajnika NATO-a, nakon čega se susreo s predstavnicima MO i OSBiH, s ministricom obrane BiH Marinom Pendeš na čelu. Stoltenberg se također susreo i s pripadnicima OSBiH koji su sudjelovali u NATO-ovim vođenim misijama.
Generalni tajnika NATO-a je u obraćanju istaknuo da BiH sa svojim oružanim snagama značajno doprinosi međunarodnoj sigurnosti kroz vojne misije, kao što je misija u Afganistanu, što predstavlja dio globalnog nastojanja borbe protiv međunarodnog terorizma.
Podsjetio je na nedavno usvojeni Pregled obrane, koji je izradilo Ministarstvo obrane BiH, a za koji je rekao da će dodatno modernizirati OSBiH, istaknuvši da obrambene strukture BiH pokazuju što je moguće kada se pozabave s teškim stvarima, uz ambiciju i u duhu konsenzusa.
Također, generalni tajnik NATO-a je izrazio zahvalnost što je BiH u koaliciji koja se bori protiv terorističke organzacije "Islamske države", kao i za donaciju streljiva vladi Iraka i doprinos u mnogim UN-ovim operacijama.
Pozdravio je poruku Ministarstva obrane BiH o nastavku modernizacije OSBiH te nastavku reformi i fokusu na transparentnost, odgovornost i borbu protiv korupcije.
''To će ojačati zajedničke snage OSBiH i to je dobro ne samo za BiH već i za stabilnost i mir u ovoj regiji, kao i za NATO i ostatak Europe'', rekao je.
Ukazao je na činjenicu da NATO već godinama podržava BiH te da su doprinijeli završetku rata u BiH, kao i modernizaciji i jačanju bh. oružanih snaga, ali da sada i BiH pomaže NATO-u.
''Ponosni smo i čast nam je što radimo s vašim snagama koje su interoperabilne s NATO-ovim snagama i trupama. To je veliki uspjeh za BiH, a to je važno i za NATO'', istaknuo je i poručio da će Sjevernoatlantski savez nastaviti pružati podršku BiH i njenim nastojanjima ka tješnjim euroatlantskim integracijama.
Ministrica Pendeš je rekla kako je posjet generalnog tajnika NATO-a Bosni i Hercegovini viđena kao još jedan dokaz posebne pozornosti i razumijevanja koju NATO pruža našoj zemlji i njenim institucijama u pogledu reformskih procesa i aktivnosti koje provodi u okviru NATO-ovog integracijskog procesa.
Istaknula je da su Oružane snage i BiH ponosni jer aktivno sudjeluju u misiji "Odlučna potpora" u Afganistanu, kao pouzdan partner NATO-a.
''Namjera nam je da i dalje sudjelujemo u izgradnji sigurnog i stabilnog unutarnjeg okruženja u ovoj državi, ali i drugim misijama pod okriljem NATO-a, UN-a i EU'', kazala je Pendeš.
Naglasila je snažnu podršku razvoju novih NATO-ovih programa usmjerenih na jačanje institucionalne saradnje i efikasnosti u okviru izgradnje i održavanja sustava kolektivne sigurnosti, kao što su "Smart Defense", "Platforma interoperabilnosti" ili "Individualno prilagođene mape puta".
Poručila je da je BiH sada spremna preuzeti odgovornost, obveze ali i prava u okviru najvišeg oblika institucionalne suradnje partnera i NATO-a, a to je Akcijski plan i članstvo (MAP).
''Kako bismo to ostvarili predano radimo na ispunjenju talinskog uvjeta, a o napretku u procesu knjiženja nepokretne vojne imovine redovito informiramo sjedište Saveza i države članice'', naglasila je.
Iskazala je uvjerenje, da će Stoltenberg, kao generalni tajnik NATO-a, i dalje pružati podršku BiH u njenim naporima da postane aktivna sudionica MAP-a, a onda i punopravna članica NATO-a.