Tekst članka se nastavlja ispod banera
Kineski telekomunikacijski div “Huawei” plaćao je put i pozivao na prezentaciju proizvoda u Kinu i Dubai sadašnjeg i bivšeg ministra komunikacija, otkriva Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
Bivšem državnom ministru Ismiru Juski “Huawei” je put u Kinu platio prije nego što je s ovom kompanijom, u ime Ministarstva komunikacija i prometa, u studenom 2018. godine potpisao izjavu o suradnji, potvrdio je on za BIRN BiH.
Iz Ministarstva komunikacija i prometa su potvrdili da su jedini troškovi iz proračuna za ovo putovanje bile ministrove dnevnice.
Jusko kaže da je na početku svog mandata kao državni ministar bio zainteresiran za projekte “pametnih gradova” i da su mu predstavnici kompanije nakon prezentacije u Sarajevu rekli da je to samo mali dio onoga “šta sve mogu pokazati na jednom većem nivou”.
“U razgovoru sa svojim kolegama rekao sam da mi nemamo budžet koji bismo mogli odvojiti za te stvari, putovanja. Oni su rekli: ‘Ne, uobičajeno je da mi koga pozovemo mi pokrivamo troškove tog putovanja’, i tako je urađeno”, kaže Jusko.
On kaže kako je savjet za odlazak na prezentaciju u Kinu dobio i od predstavnika kompanije “BH Telecom” koji su već radili s kompanijom “Huawei”. Kompanija je ministru pokazala svoje centre i hale u kojima je “apsolutno sve što imaju na raspolaganju”. Jusko tvrdi da je posjeta s tim bila završena.
“Pogledali smo iz prvog reda kako je sve to dolje izgledalo, i apsolutno osim jedne velike prezentacije svega onoga što nam nude – u Kini se ništa nije desilo”, kaže Jusko.
Pročitajte još
Bivši državni ministar ne vidi ništa sporno u tome da privatna kompanija koja širi svoje poslovanje plaća putovanje nadležnom ministru koji može donositi odluke koje se odnose na tu kompaniju.
“Nisam ja jedini ministar koji je bio pozivan da dođe u takve posjete, i drugi ministri su ‘iks’ puta imali pozive da dođu i posjete određena postrojenja, kompanije. Problem bi bio da se u Kini bilo šta potpisalo, da se Ministarstvo obavezalo”, kaže Jusko i dodaje da svako potpisivanje memoranduma ili ugovora treba odobriti Vijeće ministara.
On objašnjava da to ovaj put nije bilo potrebe i da je u Sarajevu potpisao samo neobaveznu izjavu.
Fokusiranost na kinesku kompaniju
Ministarstvo komunikacija i prometa BiH je, na zahtjev za slobodan pristup informacijama, BIRN-u BiH dostavilo izjavu koju su 6. novembra 2018. godine potpisali Jusko i Wei Wenyuan, direktor “Huawei Technologies” Banja Luka.
U ovoj izjavi se “Huawei” prepoznaje kao vodeća informacijsko-tehnološka kompanija koja ima “kapacitete i sredstva za projekt sveobuhvatnog nadzora”, kao i sisteme za “pametnu upravu”, javnu sigurnost, prijevoz i nadziranje gradskog prometa, sisteme za “pametno” osvjetljavanje ulica, zagrijavanje vode, otpad, parkiranje, “pametne farme” i drugo.
Izjavom se poziva na jačanje suradnje “Huaweija” i Grada Sarajeva te potiče na potrebu izgradnje efikasnog sistema za projekte “pametni i sigurni grad”. Jusko je potpisom pozvao sve zainteresirane strane, a posebno gradove u BiH, da kroz suradnju s kompanijom “Huawei” pokrenu inicijative za stvaranje pretpostavki za transformaciju u “pametne gradove”.
“Izjava je bila faktički jedan znak dobre volje da smo spremni na suradnju, da smo spremni da spajamo bilo koju kompaniju”, kaže Jusko.
U ime Grada Sarajeva memorandum o suradnji je potpisao bivši gradonačelnik Abdulah Skaka, kaže Jusko.
Grad Sarajevo je BIRN-u BiH na zahtjev dostavio memorandum koji je potpisan 6. novembra 2018. godine. U njemu se ponavlja važnost “Huaweija” i objašnjava da ako se razgovori uspješno završe, Grad Sarajevo će u dobroj vjeri razmotriti prijedlog “Huaweijevog” rješenja. Ovaj memorandum navodi konkretne poslove nadzora na putnim prilazima Kantonu Sarajevu, na autoputu i regionalnim putevima i cestama.
Skaka nije odmah pristao na razgovor, a kasnije je prestao odgovarati na poruke sa zahtjevom za komentar.
BIRN BiH nije mogao pronaći podatke da su projekti “sigurni i pametni gradovi” ili njihovi dijelovi do sada i provedeni u Sarajevu.
Na to danas poziva sadašnji ministar komunikacija Vojin Mitrović. Nedavno su iz ministarstva medijima poslali saopćenje o Mitrovićevoj posjeti izložbenom centru “Huaweija” u Dubaiju, gdje ga je dočekao generalni direktor “Huaweija” za BiH Xu Kun i izaslanstvo kompanije.
Mitrović se tada, prema saopćenju, upoznao s “najsuvremenijim tehnologijama”, ali i koristima 5G tehnologije. U saopćenju se ističe kako je Mitrović upoznao predstavnike kompanije da ministarstvo s domaćim i međunarodnim partnerima ulaže napore da donese nove zakone i strateške dokumente potrebne za uvođenje 5G mreže.
Ministarstvo priopćenjem priznaje kompaniju “Huawei” kao “globalnog lidera u polju informacijsko-komunikacijskih tehnologija” koji može ponuditi značajan doprinos u procesu digitalizacije u BiH.
Na upit da li je ministarstvo platilo putovanje Mitrovića, iz ove državne institucije su BIRN-u BiH odgovorili da su platili samo dnevnice. Iz “Huaweija” u BiH su kazali da su “pozvali ministarstvo u posjetu ‘Huawei Exhibition centru’ koji se trenutno nalazi u Dubaiju, s ciljem razmjene znanja i iskustava vezanih za IKT industriju”.
Mitrović nije pristao na razgovor s BIRN-om BiH.
Bez obzira na plaćeno putovanje, kaže Jusko, “Huawei” ni jednog momenta nije bio njegov favorit.
“Smatram da je to, na kraju krajeva, bio posao jednog ministarstva, da spaja gdje god može spojiti, a sada ako se određeni nivo vlasti ili struktura odluči da uđu u neku priču s njima, oni će to raditi po zakonu koji je na njihovom nivou”, kaže Jusko.
Bosna i Hercegovina se još uvijek nije zvanično opredijelila čiju tehnologiju želi koristiti za 4G i 5G mreže, dok u svijetu traje borba čija će se oprema koristiti za širenje budućih komunikacijskih tehnologija.
Sjedinjene Američke Države (SAD) od sve više zemalja zahtijevaju da ograniče odnosno zabrane upotrebu “Huaweijeve” tehnologije u svojim mrežama.
Ova zemlja je “Huaweiju” uvela sankcije 2019. godine, uz obrazloženje da predstavlja sigurnosnu prijetnju i uz optužbe za veze s kineskom vladom, kojoj daje pristup podacima drugih zemalja.
Za Predraga Puharića, stručnjaka za cyber sigurnost, odabir partnera za 5G mrežu je sigurnosno, ali i strateško pitanje. Kaže kako je BiH dio opreme za svoje 4G mreže već nabavila ili naručila od neprovjerenih i nepouzdanih dobavljača.
“Ako kupite ‘Huawei’, ostaje vam da surađujete s Kinom u obavještajnoj zajednici”, navodi Puharić.
Prema nedavnoj analizi Centara civilnih inicijativa (CCI) zasnovanoj na odgovorima kompanija, “BH Telecom” i “M:tel” izabrali su “Huawei” za svog partnera u 4G tehnologiji. Prema analizi, “Huawei” je mogao biti u prednosti na tenderu “BH Telecoma” zbog navoda u državnoj pomoći Kine, što ne uživaju druge europske kompanije u svojim zemljama.
Iz “BH Telecoma” nisu odgovorili na zahtjev za razgovor.
Kompanije koje dobiju poslove uvođenja 4G mreže u prednosti su kod dobivanja poslova za mrežu naredne generacije jer bi mijenjanje infrastrukture bilo preskupo, objašnjavaju stručnjaci.
Saša Petrović, inspektor Federalne uprave policije (FUP) za cyber kriminal, objašnjava da je 5G mreža znatno brža od 4G i da daje mogućnost boljeg korištenja uređaja povezanih na internet, od kućanskih uređaja do autonomnih vozila.
On kaže kako će, uz sve tehnološke i naučne benefite koji će doći s 5G mrežom, postojati i dodatna opasnost za građane.
“Građani će definitivno biti u većoj opasnosti nego što je sada, zato što će se povećati broj uređaja koji će biti potpuno povezani na internet, informacija koje on nesvjesno dijeli tim uređajima”, kaže Petrović.
Zbog toga je državni poslanik Saša Magazinović na sjednicama Parlamenta tražio da se raspravlja o uvođenju 5G tehnologija. On smatra da se BiH nalazi na vjetrometini, nedovoljno sposobna i nedovoljno kapacitirana da se sama brine o sebi. Mišljenja je će se u budućnosti BiH morati opredijeliti tko će biti taj partner “koji će brinuti o nama u sklopu neke šire slike kada je u pitanju cyber sigurnost”.
“U jednom dokumentu, koji je zapravo odgovor na poslaničko pitanje vezano za borbu protiv cyber kriminala, gdje je naveden niz obaveza Bosne i Hercegovine i niz aktivnosti koje su trebale biti a nisu do sada realizirane, taj dokument sadrži kao zaključak rečenicu da je cyber kriminal, posebno onaj vezan i naslonjen na terorizam, najveća sigurnosna prijetnja Bosni i Hercegovini”, kaže Magazinović.
BiH na kineskom digitalnom putu
Na pitanje o projektima koje planiraju u BiH, iz “Huaweija” odgovaraju da su spremani pružiti podršku i ponuditi rješenja u skladu s potrebama razvijanja projekata “pametnih i sigurnih gradova”. “Pametni gradovi” podrazumijevaju upravljanje javnom infrastrukturom, a “sigurni” najprije nadzor prometa – ali i građana – kamerama.
“Uspostavili smo naš ured u BiH zato što želimo ponuditi iste visokotehnološke proizvode koje nudimo u 170 zemalja i regija. Interesi građana BiH i naše kompanije su isti, a to je razvijanje info-komunikacijske strukture vrhunskog kvaliteta”, priopćeno je iz “Huaweija”.
BiH još uvijek nema ni punu 4G pokrivenost, a tek prije nekoliko mjeseci usvojena je državna strategija po kojoj je cilj da se do 2025. godine 5G mrežom pokrije 30 posto stanovništva.
“Bosna i Hercegovina nudi otvoreno, pošteno i jednako poslovno okruženje svim kompanijama, bez obzira na njihovo porijeklo”, smatraju u “Huaweiju”.
Na pitanja o optužbama SAD-a da je ova kompanija prosljeđivala određene informacije Komunističkoj partiji u Kini, iz “Huaweija” je priopćeno da “kompanija nije uključena u bilo kakvu politiku unutar Kine niti bilo gdje širom svijeta, te se trudi da sve svoje vrijeme i resurse iskoristi za poboljšanje poslovanja i ponude najboljih rješenja za klijente”.
“Ne postoje nikakvi dokazi za takve optužbe niti će postojati u budućnosti zato što naša kompanija uvijek poštuje i prati sve lokalne i internacionalne zakone i regulative. Cayber sigurnost je veoma bitna za sve nas u industriji, te mi smatramo da je geopolitički pristup cyber sigurnosti neprihvatljiv”, stoji u odgovoru “Huaweija”.
SAD je do sada u svoju inicijativu “sigurnih mreža” uključila više od 50 zemalja, među kojima su i Sjeverna Makedonija, Albanija i Kosovo. Uključivanje u ovu inicijativu smatra se odustajanjem od suradnje s “Huaweijem”.
BiH i Srbija se nisu priključile ovoj inicijativi.
Puharić objašnjava kako u obavještajnoj i cyber zajednici zemalja koje slijede inicijativu postoji konsenzus da oprema određenih kineskih proizvođača poput “Huaweija” “jednostavno nije dovoljno sigurna” i da kroz takozvana zadnja vrata omogućava državnim akterima pristup podacima koji prolaze kroz tu opremu.
“Prije svega, govorimo da je čitav NATO, zapadni svijet, EU je uglavnom zabranila ili vrlo ograničila nabavku i upotrebu opreme tih proizvođača, mislim da BiH tu nema šta puno razmišljati”, ističe Puharić.
Magazinović kaže da su firme koje ne dolaze iz EU ili SAD-a te koje su danas najprisutnije u BiH.
“‘Huawei’, siguran sam, a postoje i konkretni dokazi, usko surađuje s vladom zemlje iz koje dolazi, dakle Kine, i naši podaci – trebamo biti svjesni toga – tako su ranjivi”, kaže Magazinović, ali dodaje kako postoje stavovi zapadnih vlada koji zbunjuju.
“A s druge strane, naši partneri su, čudi me što u pojedinim oblastima surađuju s nekim za koga nama pokušavaju objasniti da mi ne trebamo surađivati”, kaže on.