Nestabilnost
BiH: Politika i besparica krive za nesigurnost građana
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Kao i prethodnih godina, najveći sigurnosni izazovi u Bosni i Hercegovini u godini koja je na izmaku bili su vezani za dimenziju ljudske sigurnosti, odnosno siromaštvo, nezaposlenost, razbojništva, korupciju i pojavne oblike organizovanog kriminala'', ocijenio je u razgovoru za Fenu generalni tajnik Centra za sigurnosne studije (CSS) Denis Hadžović.
Po njegovim riječima, politička nestabilnost i katastrofalni socio-ekonomski uvjeti u državi, svakako su najveći izvor nesigurnosti i zabrinutosti građana BiH.
BiH se suočila sa sigurnosnim izazovima
''Ako se ovoj percepciji građana pridodaju i suvremene globalne prijetnje vezane za ekstremno nasilje, radikalizam i terorističke akte, čije su se posljedice izravno manifestirale u 2015. godini, slijedom tragičnih događanja u Zvorniku i Rajlovcu, možemo konstatirati da se Bosna i Hercegovina suočila s velikim sigurnosnim izazovima u ovoj godini'', smatra Hadžović.
Navodi da je obavještajno-sigurnosni sektor provodio opsežne aktivnosti na suzbijanju ovih prijetnji i represivnom djelovanju koje je dovelo do otkrivanja znatnog broja počinitelja ovih najtežih kaznenih djela, ali se u isto vrijeme pokazalo da ovaj sustav nije u mogućnosti samostalno odgovoriti na ove asimitrične sigurnosne izazove. Također, na vidjelo su izašle i prisutne slabosti postojećeg sigurnosnog sustava, u odnosu na suradnju i koordinaciju sigurnosnih agencija, što je bilo vidljivo tijekom obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici i napadu na srbijanskog premijera Aleksandra Vučića ili nedavne aktivnosti SIPA-e u Novom Gradu/Bosanskom Novom.
Kada je u pitanju sljedeća godina, Hadžović predviđa da će nastavak evidentnih unutrašnjih previranja na političkom planu vjerovatno i dalje utjecati na opću percepciju sigurnosti građana u sljedećoj godini, jer takav neodgovoran odnos vlasti neće omogućiti toliko nužna poboljšanja socio-ekonomskih prilika, koje su ujedno i osnovni generator nesigurnosti stanovnika BiH.
BiH ranjiva zemlja
Kaže da predstojeće sigurnosne izazove možemo kategorizirati u dva nivoa. Prvi nivo vezan je za postojeće, možemo ih nazvati tradicionalne sigurnosne izazove, poput borbe protiv općeg kriminaliteta i javnog reda, svih oblika organiziranog kriminala, gospodarskog kriminala i korupcije, prisustva mina i nelegalnog naoružanja. Drugi nivo možemo promatrati u kontekstu globalnih izazova i prijetnji, odnosno kretanja u sferi međunarodnog poretka.
''Nepostojanje imanentnih prijetnji po suverenitet i teritorijalni integritet u našem bližem okruženju svakako je veoma pozitivno dostignuće, ali geopolitički i geostrateški položaj BiH ukazuje na ranjivost zemlje u odnosu na nove asimetrične prijetnje i izazove. U prvom redu to je borba protiv nasilnog ekstremizma i terorizma, ilegalne migracije, klimatske promjene, energetska sigurnost, cyber ili internetski kriminal, te ispunjavanje međunarodnih obaveza na uspostavljanju mira i sigurnosti u svijetu. Svi ovi izazovi zahtijevat će od institucija BiH da sveobuhvatno pristupe izgradnji integriteta i osmisle najbolje i najefikasnije načine da odgovore svim ovim narastajućim izazovima. Implementacija EU Reformske agende, posebno u dijelu obaveza institucija sigurnosti i jačanje vladavine prava svakako trebaju biti u fokusu djelovanja tijekom sljedeće godine'', kazao je generalni tajnik CSS-a Denis Hadžović.