problem "stranih ratnika"
BiH pristupila Dopunskom protokolu VE o sprječavanju terorizma
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak potpisao je danas u Rigi u ime BiH Dopunski protokol Konvencije Vijeća Europe o sprječavanju terorizma koji se odnosi na problem "stranih ratnika", zajedno s predstavnicima još 16 zemalja, javlja izvještač Fene iz Rige.
Konvencija Vijeća Europe o sprečavanju terorizma tim je protokolom dopunjena u pogledu kriminalizacije pojedinih radnji, uključujući sudjelovanje u udruženju ili grupi u terorističke svrhe, teroristička obuka, putovanje u inostranstvo u terorističke svrhe ili financiranje ili organiziranje putovanja s tim ciljem, što će države potpisnice protokola ugraditi u svoja zakonodavstva kao kaznena djela.
Crnadak, koji je ujedno i predsjedavajući Odbora ministara Vijeća Europe, izjavio je da Vijeće Europe ima jedinstvenu poziciju da pomogne u pronalaženju pravog odgovora na glavne izazove koje predstavlja terorizam, te raspolaže instrumentima kojima može pomoći državama članicama u njihovim naporima na prevenciji ekstremizma i radikalizacije.
Dodao je da efikasna borba protiv terorizma zahtijeva moćne pravne instrumente, ali da se mora obratiti pozornost na njegove uzroke koje treba suzbijati edukacijom i stvaranjem bolje perspektive za mlade.
Generalni tajnik Vijeća Europe Thorbjørn Jagland rekao je da prvi put u međunarodnom pravu postoji instrument koji proglašava kaznenim djelom rane pripreme za terorističke radnje.
Istaknuo je da dodatni protokol precizira kako da "strane ratnike" zajednički stavimo u okvire vladavine prava, ali i ljudskih prava.
S obzirom na rastući broj pojedinaca koji odlaze na strana ratišta, naročito u Siriju i Irak, da bi se pridružili tzv. Islamskoj državi te kasnije vratili u zemlje porijekla, neki s namjerom da izvrše terorističke napade u tim zemljama, cilj ovog protokola jest usklađivanje legislative u Europi radi olakšavanja suradnje između država.
Protokol također podrazumijeva uspostavljanje mreže nacionalnih kontakt točaka da bi bila olakšana brza razmjena informacija 24 sata dnevno.
Protokolu su danas pristupile i Belgija, Estonija, Francuska, Italija, Island, Latvija, Luksemburg, Norveška, Njemačka, Poljska, Slovenija, Španjolska, Švedska, Švicarska, Turska, Velika Britanija te Europska unija.
Vijeće Europe je usvojilo Konvenciju o suzbijanju terorizma 1977. (ažurirana 2003.), Konvenciju o sprječavanju terorizma i Konvenciju o pranju novca, traganju, pljenidbi i oduzimanju prihoda od zločina i financiranja terorizma 2005.