Bespovratna pomoć
BiH svakog dana izgubila po 260.000 KM
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Oko 260.000 maraka bespovratne pomoći BiH je dnevno ispuštala od 2007. do 2013. godine, kada nam je bila dostupna financijska injekcija iz IPA fondova "teška" 658,5 milijuna eura.
Pokazuje to računica "Nezavisnih", bazirana na podacima koji su prezentirani u analizi CCI-ja, pod nazivom "IPA fondovi u BiH - (ne)iskorištene prilike i mogućnosti".
U tom dokumentu navedeno je da je, po službenim podacima Delegacije Europske unije u BiH, financijska injekcija iz IPA fondova, namijenjena za BiH od 2007. do 2013. godine, iznosila 658.501.238 eura.
Od toga smo, kako stoji, iskoristili približno polovinu, ili tek oko 330 milijuna eura. Dakle, za sedam godina nismo povukli oko 330 milijuna eura, odnosno oko 47,1 milijun eura godišnje. Ako taj iznos podijelimo sa brojem 365, koliko je dana u godini, prostom računicom zaključujemo da smo dnevno ispuštali oko 129.000 eura, ili, pretvoreno u našu valutu, blizu 260.000 KM!
Pojednostavljeno, dok nas vlast na svim nivoima neprestano zadužuje kreditima, propustila je da povuče ogromne svote iz IPA fondova, koji predstavljaju bespovratnu pomoć, što znači da se primljeni i uspješno potrošeni novac uopće ne mora vraćati.
Dakle, vrtoglave cifre smo izgubili, ali je EU najavila da je u okviru IPA 2 za zemlje zapadnog Balkana osigurala 14 milijardi eura i dio tog iznosa mogla bi dobiti i BiH. Naravno, uvjeti postoje.
"Prema riječima dužnosnika Europske unije, jasno je da novac poreznkih obveznika zemalja EU neće završiti u BiH ukoliko se prvenstveno bh. političari ne uozbilje, već će taj novac otići u ruke građana drugih, stabilnijih zemalja", zaključuje se u analizi CCI-ja. Lejla Deronja-Suljić, CCI-jev konzultant za monitoring rada institucija, naglašava da je poenta u tome što, kada su bila planirana sredstva za neku godinu, ona su umanjivana zbog neispunjavanja određenih političkih uvjeta.
"Vrlo je bitno da cijela javnost BiH bude upoznata sa mogućnostima koje nude IPA fondovi u drugoj fazi, a prije svega poduzetnici, koji često pribjegavaju uzimanju sredstava kod banaka", rekla je Lejla Deronja-Suljić, koja je i autor ove analize.
Analize su, kako ističe, u zemljama regije pokazale da kada se povećava korištenje sredstava iz IPA fondova, samim tim veći novac ulazi u zemlju, a to je osnova za dodatne investicije, kao i otvaranje radnih mjesta.
Hasan Sejdić, koordinator u Udruženju nezaposlenih u BiH, koji je ranije sudjelovao u provođenju jednog ekološkog projekta, prisjeća se da je procedura zahtjevna i da je sredstva, kako kaže, teško dobiti.
"Da biste aplicirali, morate imati obučene ljude koji bi projekt izradili. Svojevremeno je Udruženje nezaposlenih zatražilo od vlasti da nam da nekoliko obučenih ljudi da rade na tome i nismo naišli na razumijevanje", prisjeća se Sejdić.
Onaj tko radi projekt, kako kaže, mora imati menadžerske sposobnosti, poznavati odlično engleski jezik i imati niz ostalih referenci.
"Kad novac dobijete, onda morate da ga u određenom roku iskoristite, te opravdate svaki fening. Naš projekt, u iznosu od 350.000 eura, odobren je i sproveden", naglašava Sejdić.