Vijeće ministara
BiH: U 2015. godini identificirano 35 žrtava trgovine ljudima
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva sigurnosti, usvojilo je Izvještaj o stanju u oblasti trgovine ljudima u Bosni i Hercegovini za 2015. godinu, koji je pripremio državni koordinator za borbu protiv trgovine ljudima u Bosni i Hercegovini.
U Izvještaju se navodi da je u prošloj godini identificirano ukupno 35 potencijalnih žrtava trgovine ljudima, od čega je 18 punoljetnih, a 17 maloljetnih osoba. U ovu grupu spadaju žrtve navođenja na prostituciju, seksualnog iskorištavanja, trgovine ljudima u svrhu prosjačenja, prodaje radi sklapanja braka, odnosno izvanbračna zajednica s maloljetnikom.
Od 35 žrtava trgovine ljudima 27 su ženskog, a osam muškog spola. Među žrtvama su 24 osobe bile izložene prosjačenju, šest ih je seksualno iskorištavano, kod četiri žrtve radi se o prodaji radi prisilnog sklapanja braka i izvanbračne zajednice s maloljetnikom, dok je jedna osoba navođena na prostituciju. Među žrtvama trgovine nije bilo stranaca, a 14 potencijalnih žrtava trgovine ljudima spas je potražilo u sigurnim kućama/skloništima.
Prema podacima Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH, za kaznena djela trgovine ljudima i kaznena djela koja se vežu za trgovinu ljudima tužiteljstva su tijekom 2015. godine naredila 20 istraga protiv 30 osoba. Sudovi su tijekom 2015. godine izrekli 10 osuđujućih presuda protiv 14 osoba, od čega je sedam zatvorskih kazni protiv devet osoba i tri uvjetne kazne protiv četiri osobe.
Prema Izvještaju, nadležni organi u BiH su sami i u suradnji s organizacijama civilnog društva i međunarodnim partnerima proveli brojne aktivnosti s ciljem prevencije i smanjivanja broja žrtava trgovine ljudima, a napredak je ostvaren i u provođenju Strategije suprotstavljanja trgovini ljudima u Bosni i Hercegovini i pratećeg akcijskog plana, gdje je provedeno oko 80 mjera, priopćeno je.
Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice o nestalim osobama u Bosni i Hercegovini i Mišljenje o inicijativi ICMP-a o preuzimanju nadležnosti od strane Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.
Prema informaciji, Institut za nestale osobe je do sada verificirao oko 20.000 predmeta nestalih osoba, što je oko 75 posto od ukupnog broja nestalih u BiH, a proces verifikacije se nastavlja jer mora biti završen za sve osobe koje se još vode kao nestale, priopćeno je iz Vijeća ministara BiH.
Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice će, s ciljem izvršavanja Odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, pokrenuti inicijativu za harmoniziranje Zakona o nestalim osobama i entitetskih zakona koji reguliraju prava civilnih žrtava rata u BiH.
Institut za nestale osobe BiH ubrzat će proces verifikacije predmeta nestalih osoba u Bosni i Hercegovini te će u s vezi s procesom verifikacije redovno, a najmanje jednom godišnje, putem Vijeća ministara BiH izvještavati Zajedničko povjerenstvo za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH.
Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice je zaduženo da pokrene postupak pregovora za izmjenu i dopunu Sporazuma o preuzimanju uloge suosnivača za Institut za nestale osobe Bosne i Hercegovine s Međunarodnim povjerenstvom za nestale osobe u skladu s mišljenjem Vijeća ministara BiH i inicijativom Međunarodnog povjerenstva za nestale osobe.
Praktično će biti pokrenut postupak izmjena i dopuna Sporazuma o preuzimanju uloge suosnivača za Institut za nestale osobe Bosne i Hercegovine s Međunarodnim povjerenstvom za nestale osobe u skladu sa Zakonom o postupku zaključivanja i izvršavanja međunarodnih ugovora.
Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice će ovu informaciju i mišljenje dostaviti Zajedničkom povjerenstvu za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH u skladu s njenim zaključkom sa 4. sjednice, održane 19.5.2015. godine.
Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva obrane o implementaciji ''Perspektiva'' programa tranzicije i zbrinjavanja otpuštenog personala Ministarstva obrane i Oružanih snaga Bosne i Hercegovine u 2015. godini.
Vijeće ministara BiH dalo je podršku naporima i aktivnostima Ministarstva obrane BiH na implementaciji vlastitog ''Perspektiva'' programa tranzicije i zbrinjavanja otpuštenog personala.
Bosna i Hercegovina provodi vlastiti ''Perspektiva'' program tranzicije i zbrinjavanja otpuštenog personala, nakon što je 31.12.2013. godine završena implementacija međunarodnog NATO ''Perspektiva'' programa za BiH.
U 2014. i 2015. godini, u skladu sa Zakonom o službi u Oružanim snagama, otpušteno je ukupno 112 vojnika i svi su obuhvaćeni programom ''Perspektiva''.