Etiopija
Bono se osobno uvjerio u posljedice terorizma Boko Harama u Nigeriji
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Bono, frontman grupe U2, poznat i kao aktivist u borbi protiv AIDS-a i gladi, osobito u Africi, za njemački Welt am Sonntag kazao je kako se za nedavna putovanja u Nigeriju osobno uvjerio u posljedice terorizma ekstremista Boko Harama, kada se susreo s devetogodišnjom mladenkom.
Veliki humanist i aktivist u borbi protiv AIDS-a i gladi, Afriku je posjetio više puta. Prvi put sa svojom suprugom Alison 1985. kada su proveli mjesec dana u dobrotvornim kampovima u Etiopiji radeći kao volonteri.
"Moram priznati da nisam bio spreman na susret s devetogodišnjom mladenkom", rekao je irski pjevač za njemački list.
Oko djevojčice je bilo još nekoliko djevojčica – mladenki iste dobi, ispripovijedao je Bono.
"U tom sam trenutku postao svjestan činjenice da sam suočen s izravnim posljedicama onoga što su učinili i što i dalje čine ekstremisti Boko Harama."
Članovi jedne od najopakijih džihadističkih grupa u svijetu 2014. godine oteli su 276 djevojčica i mladih žena iz ženskoga đačkog doma u sjeveroistočnome nigerijskom selu Chiboku. Samo pedesetak otetih djevojaka uspjelo im je odmah umaći, a ostale su i dalje u zatočeništvu pripadnika Boko Harama gdje služe kao seksualne robinje ili su prisiljene na brakove s njihovim članovima.
Boko Haram je stalna prijetnja stanovništvu sjeveroistočne Nigerije i zbog toga što su njegovi članovi pokrenuli ofenzive u susjednom Čadu, Nigeru i Kamerunu. Cilj im je potaknuti striktnu provedbu šerijatskog prava.
Bono je za Welt am Sonntag kazao da hitno treba nešto poduzeti kako bi se prekinula humanitarna katastrofa u sjeveroistočnoj Nigeriji.
"Po podacima UN-a oko 50.000 djece uskoro bi moglo umrijeti od gladi. UN-u je za pomoć potrebno 300 milijuna dolara pomoći. Moramo pomoći i djelovati vrlo brzo", rekao je irski pjevač.