Ideja
Borba protiv korupcije kao predmet u školama
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nastavni planovi škola u BiH trebaju učenicima omogućiti antikorupcijsko obrazovanje kako bi od najranijeg uzrasta postali svjesni štetnosti korupcije koja je prisutna u gotovo svim oblastima u BiH, istaknuto je u Travniku na javnoj raspravi o mogućnosti uvođenja antikorupcijskog obrazovanja u školama.
Na ovom skupu predstavljen je nacrt kurikuluma za učenike do četvrtog razreda osnovnih škola kao dio projekta "Kurikulum za transparentnost, kurikulum za odgovornost", koji provode udruge INFOHOUSE iz Sarajeva, Centar za medije i analize i Omladinski komunikativni centar iz Banja Luke, uz financijsku pomoć Europske unije.
Kurikulum je prosvjetnim djelatnicima predstavila jedna njegovih autorica Vanja Elezović, koja je kazala da je samo odgojem i obrazovanjem najmlađih moguće osnaživati javnu svijest o štetnosti korupcije.
''S obzirom na to da je BiH zemlja u tranziciji i da su moralne vrijednosti u opadanju, potrebno je raditi na jačanju svijesti o štetnosti korupcije. Kod starijih to ide malo teže, ali kod djece postoji prostor da se stvari promijene na bolje'', rekla je.
Na pitanje koji su načini da se učenici početnih razreda osnovnih škola educiraju o ovom problemu, Elezović je kazala kako djeca u ovoj dobi ne mogu razumjeti pojmove poput korupcije, prevare i nepotizma, ali da im se oni mogu objasniti kroz igru i primjere koji će pomoći da razlikuju dobro od lošeg.
''Na ovaj način možemo očekivati da ćemo u budućnosti stvoriti ambijent u kojem se korupcija neće smatrati normalnom pojavom'', kazala je Elezović.
Svrha javne rasprave je predstaviti pripremljeni nacrt dokumenta i prikupiti mišljenja relevantnih stručnjaka kako bi se ona ugradila u finalni dokument koji će biti proveden kroz nastavni plan i program.
Kako majka iz stranke odgaja budućeg idiota
Finalni dokument trebala bi odobriti Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH te nadležna entitetska i županijska ministarstava.
Osim kurikuluma za osnovne škole, tim stručnjaka pripremio je i kurikulume za srednje škole i sveučilišta, a javne rasprave će biti organizirane i u Bijeljini, Tuzli, Sarajevu i Banja Luci.
Nakon rasprave, donesena je nekolicina zaključaka: potrebno je uvesti u obrazovni sustav i nastavne planove učenje o antikorupciji i etičkom ponašanju, što pedagoški radnici u potpunosti podržavaju; učenje i obrazovanje mora biti usmjereno ne samo na učenike već i kompletnu okolinu učenika (nastavno osoblje i roditelje) kako bi zajednički bili uključeni u obrazovno-odgojne programe, te se i sama okolina ponašala u skladu s moralnim načelima; određeni nastavnici već pričaju i rade s djecom na moralnim, etičkim i antikorupcijskim temama ali se to radi spontano i neharmonizirano i zaista je potreban takav vid obrazovanja unificirati i uključiti obvezno obrazovanje.