Za ili protiv

Bosić: Želimo da Dodik objasni što će biti nakon referenduma

Vijesti / Flash | 01. 07. 2015. u 13:30 M.A.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Predsjedništvo Srpske demokratske stranke (SDS) je na prvoj sjednici u novom sazivu danas u Istočnom Sarajevu razmatralo aktualnu političku situaciju i u RS-u i u BiH.

Predsjednik te stranke Mladen Bosić je kazao na pres-konferenciji da su zabrinuti razvojem situacije, dodajući da se sve događa u cilju povećanja tenzija i u RS-u i u BiH.

SDS je razmatrao situaciju u vezi s rezolucijom o Srebrenici koja se treba naći u Ujedinjenim nacijama i posljednje pozive predsjednika RS-a Milorada Dodika za raspisivanje referenduma.

''Što se tiče rezolucije o Srebrenici, smatramo da su sve institucije RS-a i predstavnici u bh. organima iz RS-a imali jedinstven stav da je rezolucija koju predlaže Velika Britanija u Vijeću sigurnosti pristrana, neobjektivna i da je napravljena tako da bi napravila štetu Srbima i RS-u i da je s tog stanovišta neprihvatljiva za bilo koji politički faktor iz RS-a'', kazao je Bosić.

Dodao je kako misli da je pozicija i Srba i RS-a u vezi s tragedijom koja se dogodila u Srebrenici i ove rezolucije sasvim jasna.

Bosić je kazao da očekuju da bude izbalansiran stav i u Vijeću sigurnosti UN-a, dodajući da su zahvalni Ruskoj Federaciji kao stalnoj članici Vijeća sigurnosti na angažmanu i na prijedlogu svoje rezolucije.

''Vjerujemo da će se na kraju doći do rješenja koje neće biti pristrano i na bilo čiju štetu'', kazao je Bosić.

Govoreći o referendumu, koji najavljuje Milorad Dodik, Bosić je kazao da postoji previše otvorenih pitanja, previše nerazjašnjenih stvari da bi u ovom trenutku mogli decidirano da se izjasne o tom referendumu.

''Prije svega tražimo od Dodika da objasni što će se dogoditi u ponedjeljak poslije referenduma, na koji način on misli da tu volju građana pretvori u realnost. Jer nema nikakve dileme, ukoliko bi postavio takvo pitanje, zna se ishod referenduma'', kazao je Bosić.

Istaknuo je da većina građana RS-a kao i SDS smatra da su 'Sud i Tužiiteljstvo BiH iskorišteni za procesuiranje, prije svega Srba iz proteklog rata, da je to institucija koja nije položila ispit objektivnosti i nije dijelila pravdu podjednako za sve''.

''S tog stanovišta smatramo da je pala na ispitu funkcioniranja u proteklom periodu. Ali, postavljamo pitanje Miloradu Dodiku, pošto je njegov SNSD svojevremeno glasao za zakone koji su oformili Sud i Tužiteljstvo BiH, na koji način zakonskim putem misli poništiti te odluke i stoji li netko u podršci tim njegovim potezima'', kazao je Bosić.

Istaknuo je da SDS zahtijeva od Dodika da objasni što se događa ukoliko građani glasaju 'za' ili 'protiv' na referendumu, ovisno od toga kako bude formulirano to pitanje.

''Mi se zalažemo za promjenu načina funkcioniranja Suda i Tužiteljstva BiH, ali ne želimo dovoditi ni RS, ni Srbe u situaciju da idemo avanturističkim putem koji može imati teške posljedice'', kazao je Bosić.

Kopirati
Drag cursor here to close