Manolić

Bosnom trebaju vladati Bosanci

Vijesti / Flash | 21. 08. 2015. u 10:11 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Bosna i Hercegovina je danas pod jednim nepoznatim tutorstvom, skrbništvom, koje vodi jednu izvanbosanskohercegovačku politiku. Dok političke snage u BiH ne dođu do zaključka da Bosnom trebaju vladati Bosanci, narodi koji žive u BiH, dotle oni neće naći rješenje. Rješenje je u svim faktorima koji žive u BiH, da se učvrsti jedna država na tim prostorima koja može biti pozitivni faktor u kretanjima i u odnosu na Europu i Rusiju i američku politiku'', izjavio je u intervjuu za Dnevni avaz Josip Manolić (95), političar, bivši policajac i visokorangirani pripadnik UDBA-e, drugi predsjednik Vlade Hrvatske, jedan od osnivača HDZ-a i najbliži suradnik Franje Tuđmana.

Manolić je u svojim memoarima pod nazivom 'Obavještajni rad i država' na 400 stranica, za kojeg sprema i drugi nastavak, otkrio brojne tajne od kojih mnogi strepe.

Govoreći o odnosima Hrvatske i hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana prema BiH u devedesetima, rekao je se ne može reći da je taj odnos uvijek bio isti.

''Od toga da smo zajednički počeli obranu, preko nasrtaja velikosrpske politike, pa do toga da je određena struja u Hrvatskoj ili, bolje rečeno, u Herceg-Bosni, krenula u sukob s Bošnjacima. To je i sam Tuđman u razgovoru priznao. Da je to bio nesretan slučaj različitih okolnosti koji je doveo do tog sukoba. On tako nije želio... Dio hercegovačkih kadrova smatrao je da s muslimanima, odnosno Bošnjacima teško mogu ostvariti svoje ciljeve koji su bili dosta izraženi u počecima kada su se odigravali'', rekao je Manoliž Avazu dodavši kako misli kako je dio hrvatskog naroda u BiH najvećih stradalnik tog rata.

''Alija Iztbegović nije želio sukob s Hrvatima. Jednom je nudio da naši izraziti Hercegovci preuzmu resor, vrlo važan, obrane BiH. Ja Izetbegoviću ne osporavam njegovo nastojanje da se održi BiH. Postojale su neke spekulacije o njegovim ustupcima Miloševiću, ali ja u to nisam vjerovao i ne vjerujem, i to nisam spominjao u knjizi'', rekao je Manolić.

Dodao je kako naša prošlost nije bila uglađena te da je bila surova.

''Ta surovost ostavila je traga sve do danas. Svatko tko će potegnut to pitanje da realno prikaže to surovo pitanje naše prošlosti, svakako da će doživjeti otpore, kritike i nezadovoljstva'', rekao je Manolić.

Kaže kako su službe bivše Jugoslavije ostavile značajan trag na ovim prostorima u proteklim desetljećima te da ljudi iz bivših službi vladaju i danas zemljama zapadnog Balkana.

Kopirati
Drag cursor here to close