Da ili ne

Brexit će otjerati mnoge iz Britanije

Vijesti / Flash | 20. 06. 2016. u 09:44 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zemlje a istoka Europske unije, Poljska i Rumunjska prije svega, strahuju od Brexita jer bi od velikog broja njihovih držaljana na radu u Britaniji moglo biti zatraženo da napuste tu zemlju.

Nakon proširenja EU k istoku Europe, Velika Britanija je bila jedna od prvih zemalja koja je svoje tržište rada otvorila radnicima iz novih zemalja članica.

To je, navodi Srna, jedan od razloga zašto su tijekom proteklih godina upravo iz tih zemalja u Veliku Britaniju otišli brojni akademici i stručnjaci. U 2014. godini neto broj useljenika u Britaniju, odnosno broj useljenika umanjen za broj onih koji su se iselili, dostigao je 330.000. Većina ih je stigla iz Poljske.

U Velikoj Britaniji trenutno živi milion Poljaka. Iz Bugarske i Rumunjske stiglo je još 200.000 ljudi. Nejasno je hoće li i nakon mogućeg Brexita državljanima zemalja EU biti dozvoljeno da se bez problema nastanjuju u toj zemlji.

"Brinemo se kako bi Brexit mogao dovesti do ograničenja prava za radnike iz Poljske. Možda će od nekih biti zatraženo da napuste zemlju", kaže Dariusz Rosati, član Europskog parlamenta i bivši poljski šef diplomacije.

Ističe kako su se u Londonu već mogu čuti signali kako bi moglo biti tako.

Zastupnik Europskog parlamenta iz Bugarske Andrej Kovačev tvrdi kako se radnici i studenti iz zemalja EU koji se trenutno nalaze u Velikoj Britaniji nemaju čega plašiti.

Ali, za one koji tek žele krenuti k Britaniji stvari stoje drugačije.

To je posebno loša vijest za Grke jer sve više građana te krizom pogođene države traži posao u Velikoj Britaniji.

Najmanje 41.000 Grka iselila se od izbijanja krize 2010. godine. Osim toga, Britanija je omiljena država koju za studiranje biraju mladi iz grčke srednje klase, navodi Srna.

Kopirati
Drag cursor here to close