Inzistirao na objavi
Bruno Stojić uputio pismo žrtvama i njihovim obiteljima
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nekadašnji ministar obrane Herceg-Bosne Bruno Stojić, osuđen na 20 godina zatvora zbog zločina počinjenih u Bosni i Hercegovini, uputio je Međunarodnom mehanizmu za krivične sudove (MMKS) pismo u kojem izražava žaljenje zbog svih žrtava.
Stojićeva odvjetnica Senka Nožica u razgovoru za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) pojašnjava kako se radi o uobičajenoj proceduri te da je pismo dio zahtjeva i odgovora na druge podneske stranaka u postupku.
"To je uobičajna procedura, samo što je Sud inzistirao u posljednje vrijeme da se pogotovo te izjave o kajanju javno objave. Bruno Stojić je to uradio na javnoj sjednici, u tijeku trajanja je izrazio žaljenje zbog svih žrtava, a sada je to uradio u pismenom obliku i to stvarno jedino ima smisla ako to javno objavite", kaže Nožica.
Stojić prihvaća odgovornost
U svojem pismu, koje je priloženo uz podnesak Obrane, Stojić navodi, između ostalog, kako je potpuno svjestan težine djela za koje je proglašen krivim i osuđen na dugotrajnu kaznu zatvora.
"Želim ponoviti da prihvaćam svoju odgovornost i izražavam najiskrenije žaljenje u potpunosti i bezuvjetno. Do kraja života ću nositi osjećaj krivnje da sam mogao i morao učiniti mnogo više da se osigura poštovanje ljudskog digniteta i spriječi neizreciva patnja žrtava i njihovih obitelji koje se navode u presudi kojom sam proglašen krivim", napisao je Stojić.
Pročitajte još
Stavu iznesenom u ovom izjašnjenju, kako je napisao Stojić, doprinio je i dugogodišnji proces rehabilitacije kroz koji je prošao u zatvoru i "uz veliku pomoć moje najbliže obitelji, koja bez bilo kakve rezerve dijeli moje poglede".
Odvjetnica Nožica objašnjava kako Sud odlučuje o svemu onom što se dogodilo nakon izricanja presude, odnosno tijekom cijelog postupka – je li došlo do resocijalizacije i je li je to vidno, i upravo jedna ovakva izjava govori u prilog tome kako je osoba prihvatila kaznu i odgovornost.
Ispunjava uvjete za puštanje na slobodu
Stojić je prošle godine zatražio prijevremeno puštanje na slobodu, a Nožica kaže kako je u siječnju Stojić stekao i potrebne uvjete.
U studenom 2017. godine, Stojić i još petorica bivših dužnosnika Herceg-Bosne osuđeni su na ukupno 111 godina zatvora.
Jadranko Prlić, bivši predsjednik Vlade Herceg-Bosne, osuđen je na 25 godina zatvora, dok su po 20 godina dobili Stojić te bivši načelnici Glavnog stožera Hrvatskog vijeća obrane (HVO) Slobodan Praljak i Milivoj Petković.
Bivši zapovjednik Vojne policije i ministar policije Valentin Ćorić je osuđen na 16 godina, a predsjednik Komisije za razmjenu zarobljenika Berislav Pušić na deset godina zatvora.
Stojić se u haškom pritvoru nalazi od 2004. godine te je Mehanizam odlučio da Stojić dvadesetogodišnju kaznu služi u Austriji.