strahuje
Cameron odustaje od planova da Britanija sudjeluje u udarima na IS u Siriji
Tekst članka se nastavlja ispod banera
David Cameron je odlučio povući plan kojim je namjeravao pozvati članove Parlamenta da glasuju za to da Britanija sudjeluje u zračnim udarima na ciljeve Islamske države u Siriji, zato što smatra kako nije uspio pridobiti dovoljno zastupnika.
Downing-street je odlučio da sudjelovanje RAF u zračnim udarima na ciljeve ISIL-a ne treba biti vršeno iz Iraka. Strahuje se da bi utjecaj premijera na svjetskoj sceni mogao biti oslabljen ukoliko parlament ponovno ne izglasa sudjelovanje vojnih snaga u Siriji.
Ministri su razgovarali o potencijalnom prijedlogu Parlamenta sa zastupnicima iz redova Laburističke stranke, ali je u vladi došlo do promjene mišljenja poslije Kameronovog neuspjeha da dobije podršku dovoljnog broja Laburističkih zastupnika koji bi omogućio da se prevlada eventualna pobuna Torijevaca.
Pretpostavlja se da bi 20 do 30 Laburističkih zastupnika bilo spremno glasovati za vojne udare, što je otprilike isto koliko bi Torijevaca diglo pobunu protiv premijera.
Parlamentarna većina Torijevaca (17) znači, barem na papiru, da bi premijer mogao uspjeti u svojoj namjeri ako bi glasovi Laburista i Torijevaca isključili jedni druge. Ali Kameron, koji se dobrano opekao kada nije uspio da dobije podršku parlamenta za zasebne vojne udare protiv Bashara al-Asad u kolovozu 2013, se ne usuđuje zatražiti glasovanje zbog približnog broja parlamentaraca koji su za i protiv. On je prethodno rekao da će se glasanje održati samo u slučaju da o ovoj stvari postoji 'istinski konsenzus'.
Do promjene mišljenja u Downing-streetu je došlo nakon što je komisija koju je imenovalo Ministarstvo vanjskih poslova, izrazila sumnju u postojanje pravog razloga da Velika Britanija sudjeluje u vojnim akcijama u Siriji. Komisija, čiji je predsjednik konzervativac Crispin Blunt, u izvještaju koji je objavljen u utorak, je zaključila da bi eventualna korist od takvih akcija bila prilično zasjenjena negativnim utjecajima.