selefizam

Čemu sporazum o obrazovnoj suradnji BiH sa Saudijskom Arabijom?

Vijesti / Flash | 05. 12. 2016. u 08:25 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Potpisivanje Memoranduma o obrazovnoj suradnji BiH sa Saudijskom Arabijom ''ne može se promatrati izvan konteksta vehabizma/selefizma i zla koje je taj pokret donio u BiH'', rekao je stručnjak za sigurnost Predrag Ćeranić.

"Ministar civilnih poslova u Vijeću ministara BiH Adil Osmanović je u ime BiH sredinom studenog u Rijadu potpisao Memorandum o obrazovnoj suradnji sa Saudijskom Arabijom. Suvišno je podsjećati da je selefizam/vehabizam službena religija u ovoj zemlji i da je ona veliki izvoznik ove interpretacije islama, koja je još u ratnim godinama u BiH pronašla plodno tlo", naveo je Ćeranić u autorskom tekstu za "Pravdu".

Istaknuo je kako je Alija Izetbegović, govoreći o po zlu poznatom odredu "El Mudžahid", koji su činili dobrovoljci iz arapskih zemalja, više govorio o "novim muslimanima" i islamu koji oni prakticiraju, čime je podržao širenje selefizma u BiH i uopće, islamizaciju takozvane Armije BiH, nego o njihovom značaju u smislu vojne pomoći.

"Što je značilo par tisuća arapskih dobrovoljaca, što su oni predstavljali u vojnom smislu u odnosu na Prvi krajiški korpus koji je u sastavu imao skoro 100.000 boraca? Apsolutno ništa. Mogli su činiti samo zločine nad zarobljenima, zbog kojih još niko od neposrednih izvršitelja, glavosječa iz ovog odreda, nije odgovarao. Ali u jednom drugom smislu, što je uviđao i podržavao Izetbegović, oni su bili značajan faktor", naglasio je Ćeranić.

Dodao je kako se selefizam, stimuliran saudijskim parama, poput virusa širio BiH.

"Gradile su se džamije koje su dobile eksteritorijalni status, odnosno proglašene su teritorijom Saudijske Arabije i bile izvan jurisdikcije Islamske zajednice BiH. Sve to će dovesti da se poglavar i starješinstvo Islamske zajednice službeno oglase početkom ove godine i pozovu državu da reagira i pomogne u gašenju vehabijske organizacije, koja je u BiH posijala mnoštvo paradžemata, zajednica vjernika koje su djelovale izvan Islamske zajednice", naglasio je Ćeranić.

Rezultat je bio, podsjeća on, da su 22 paradžemata nastavila raditi po svome, a reakcija države je izostala, ako se ne računaju povremeni dolasci komunalaca da priupitaju za upotrebnu dozvolu, prenosi Srna.

"Ministar sigurnosti u Vijeći ministara BiH (Dragan Mektić, op.ur.) najavljivao je policijske akcije, ali su one izostale. Spomenuti ministar prešao je na sasvim druge teme. Paradžemati su mjesta gdje su sirijski dobrovoljci dolazili pred odlazak na ratište i u njima se zadržavali tjedan-dva, i smatraju se regrutnim centrima 'Islamske države' i al Qaide, najpoznatijih terorističkih organizacija", istaknuo je Ćaranić.

Naveo je kako su "svi izvršitelji terorističkih napada koji se se dogodili u BiH - zločina nad obitelji Anđelić, napada na policijske postaje u Bugojnu, Zvorniku i američko Veleposlanstvo, na pripadnike Oružanih snaga BiH u Rajlovcu - bili pripadnici selefijskog pokreta".

Kopirati
Drag cursor here to close