Određivanje granice
Cerar najavio korake za primjenu arbitražne presude o granici s Hrvatskom
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Slovenija će idućih tjedana i mjeseci poduzimati zakonodavne i druge korake za primjenu odluke arbitražnog suda o granici s Hrvatskom, izjavio je u četvrtak slovenski premijer Miro Cerar.
Najviši slovenski vladajući i oporbeni dužnosnici razgovarali su u Ljubljani o sporu s Hrvatskom oko odluke međunarodne arbitraže koju Zagreb ne priznaje.
Cerar je na konferenciji za novinare nakon sastanka rekao da zbog provedbe odluke Slovenija treba promijeniti devet zakona i 40-tak podzakonskih propisa.
Vlada će parlamentu već u rujnu predložiti zakon o statusu slovenskih državljana koji prema presudi arbitara ostaju na hrvatskoj strani granice, najavio je slovenski premijer.
Dodao je da će geodetski zavod dobiti zadatak da izradi karte granice na moru i kopnu prema presudi arbitara.
Cerar je rekao da je na sastanku dobio "načelnu potporu" potporu za planirane korake u primjeni arbitražne odluke i istaknuo da se nada konstruktivnom stajalištu Zagreba kako ne bi dolazilo do incidenata i nepotrebnog zaoštravanja.
Vezano za najavljeni susret s hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem u Zagrebu, upozorio je da bi se mogao odgoditi ako glavna tema ne bude implementacija arbitražnog sporazuma.
Ako bi Hrvatska i dalje smatrala da se arbitražni sporazum i presuda na nju ne odnose i da je ne obvezuju, onda bi predviđeni sastanak vjerojatno bio odgođen za neko drugo vrijeme, dodao je.
Na pitanje o postupanju slovenske policije u Savudrijskoj vali, odnosno Piranskom zaljevu, kazao je da Slovenija od dana donošenja arbitražne presude kontrolira većinu zaljeva i poduzima odgovarajuće mjere protiv hrvatskih ribara ili drugih brodova koji krše graničnu liniju i ulaze u slovenske teritorijalne vode.
Zasad je samo riječ o blažim mjerama u obliku upozorenja budući da Slovenija ne želi incidentne situacije, dok traje dijalog s Hrvatskom, rekao je premijer.
Cerar se i dalje nada se da će u dijalogu s Hrvatskom doći do zajedničke primjene arbitražne presude.
No, ako bi Hrvatska kao dosad ustrajala i otklanjala razgovore o implementaciji, onda bi Slovenija u to morala ići sama, pri čemu bi mogla računati na međunarodnu potporu, upozorio je.