trenutni status

Čordaš - Jović: Što prije formirati komisiju za izbjeglice BiH

Vijesti / Flash | 02. 09. 2015. u 14:02 M.A.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ministar za izbjeglice i raseljene osobe RS Davor Čordaš i zamjenik ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Predrag Jović razgovarali su danas u Banja Luci o aktualnoj raseljeničkoj problematici i projektima usmjerenim na trajno rješavanje tih problema.

Posebna pozornost posvećena je zajedničkim projektima koji se financiraju iz donatorskih i kreditnih sredstava, priopćeno je iz Ministarstva za izbjeglice i raseljena lica RS.

Čordaš i Jović su se složili da je potrebno pojednostaviti procedure koje usporavaju planiranu dinamiku i zbog kojih krajnji korisnici nepotrebno dugo čekaju svoj krov nad glavom.

Konstatirano je da je neophodno što prije formirati Komisiju za izbjeglice BiH kako se ne bi dodatno usporavala realizacija pripremljenih projekata.
Na sastanku je Čordaš informirao zamjenika ministra Jovića o trenutnom statusu projekata koji se provode u RS.

Projekt CEB 2 implementira se u 15 općina i njegovom realizacijom bit će stavljena točka na kolektivne vidove smještaja u Republici Srpskoj.
Većina općina pripremila je projekte i u tijeku je potpisivanje sporazuma o suradnji i pratećih odluka.

U tijeku je i realizacija Regionalnog stambenog programa čija je priprema ušla u treću godinu, ali je nedavno nakon ispunjenja kompliciranih administrativnih zahtjeva donatora i usuglašavanja procedura, počela izgradnja stambenih jedinica za prve korisnike ovog programa u Republici Srpskoj.

Projekti iz sredstava Saudijskog i OPEK fonda također su u fazi realizacije.
Većina procedura iz nadležnosti Ministarstva za izbjeglice i raseljene osobe RS je provedena, korisničke liste proslijeđene Komisiji za izbjeglice i raseljena lica BiH na verifikaciju, odabrani projektanti za pojedine projekte, a ugovori za projektiranje čekaju potpis u Fondu za povratak BiH.

Analizirajući dosadašnje rezultate sugovornici su izrazili zadovoljstvo postignutim napretkom, uzimajući u obzir sve proceduralne prepreke i komplicirane uvjete pod kojima se provode projekti. Na sastanku je naglašeno da je ukupna vrijednost projekata preko 200 milijuna eura, te da je potrebno naći adekvatne modalitete i rješenja da se ovi zahtjevni projekti, koji iziskuju kontinuirano angažiranje svih raspoloživih kapaciteta, završe u razumnom roku.

Okončanjem započetih projekata oko 11 tisuća, nakon više od dva desetljeća, trajno će riješiti svoje stambeno pitanje.

Sastanku su nazočili i šef Kabineta ministra Dragan Štrbac, te pomoćnici ministra Nenad Đokić i Drago Vuleta.

Kopirati
Drag cursor here to close