Kompromis u rukama suda
Čubrilović traži da Ustavni sud još jednom preispita svoju odluku
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske (RS) Nedeljko Čubrilović izjavio je danas da bi, ukoliko bi Ustavni sud BiH na osnovu zahtjeva entitetskog parlamenta preispitao i stavio izvan snage svoju odluku o neustavnosti 9. siječnja, kao Dana RS-a, bila preispitana odluka o održavanju referenduma u RS.
''Jasno je da je odluka koja može dovesti do kompromisa u rukama Ustavnog suda BiH'', utvrdio je Čubrilović.
Pozvao je danas veleposlanike Vijeća za provođenje mira u BiH (PIC) da, kako je priopćio, prihvate činjenicu da je Odluka o referendumu usvojena u skladu sa Ustavom, zakonom i Daytonskim sporazumom.
Naveo je da postoji pravna osnova, i ustavna i zakonska, za organiziranje i održavanje referenduma 25. rujna.
''Uporište za održavanje referenduma je u članu 70. i 77. Ustava RS-a i u Zakonu o referendumu i građanskoj inicijativi '', naglasio je predsjednik entitetskog parlamenta uz poziv PIC-u da ne podlegnu pritiscima bošnjačkih političara koji traže nametanje odluka, prenosi Fena.
Podsjetio je veleposlanike PIC-a da je Narodna skupština RS-a, u skladu s pravilima Ustavnog suda BiH, još 17. lipnja tom sudu podnijela zahtjev za preispitivanje njihove odluke o 9. siječnju, Danu RS, ali da do danas nije stigao odgovor na ovaj zahtjev.
Tvrdi da referendum o Danu RS-a ni na koji način ne derogira odluku Ustavnog suda BiH, niti je to nekakav ''probni balon'' te da ne ugrožava ustavnopravni okvir države, niti integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine, zbog čega ne postoji nijedna osnova za eventualnu nametanje rješenja u ovom slučaju.
Izrazio je nadu da će veleposlanici PIC-a "sagledati sve pravne činjenice i podržati pravo naroda RS-a da sami odluče koje datume iz svoje povijesti će obilježavati''.
Podsjetimo, Ured visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini jasno je stavio do znanja da bi održavanje referenduma zakazanog za 25. rujan u RS-u na kojem se postavlja pitanje na koje je Ustavni sud BiH već dao odgovor, bilo suprotno Ustavu BiH, a isto mišljenje je ponovilo Veleposlanstvo Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u BiH.
Podsjetili su da je Ustavni sud sastavni dio Aneksa 4 Daytonskog mirovnog sporazuma te da su odluke tog suda konačne i obvezujuće, i da se moraju poštovati. Naglasili su da je poštivanje načela zakonitosti od svih strana u BiH od ključnog značaja za demokratski proces.