Sve je ovo cirkus

Cvijanović o premještanju migranata u Mostar: Stvari se ne vode na adekvatan način

Ona smatra da politika BiH treba biti da se migranti zadrže na granici i da se ona ojača.
Vijesti / Flash | 29. 05. 2018. u 08:34 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović ocijenila je da je migrantska kriza u BiH ozbiljan problem koji nosi mnogo rizika.

Cvijanović je naglasila da je problem migranata u BiH veliki i da ne treba biti naivan, jer se radi o planiranim migracijama koje sa sobom nose sigurnosne, ekonomske i zdravstvene rizike.

Ona je dodala da su je uvijek čudile konstatacije koje su dolazile iz institucija BiH kojima su objašnjavali da tu nema velikih problema i da su stvari pod kontrolom.

"Percepcija svakog građanina, ali i stav institucija Republike Srpske, suprotan je tome. Djeluje mi da su se institucije BiH nadale da će nas nešto zaobići, a da nisu stvarno radile na pripremi svega onoga što je potrebno pripremiti da bismo išli u susret jednom takvom problemu", rekla je Cvijanović.

Prema njenom mišljenju, nije riječ samo o tome da li se određeni problem, kada se javi, adekvatno tretira, već da li se išlo u susret nečemu što je bio potencijalni problem, a sada je to stvarni problem.

"Naravno, zabrinjava kada netko kaže da 50.000 ili 100.000 ljudi čeka da zakuca na vrata BiH, a da mi zapravo ne znamo što se događa sa njima, ni koliko će dugo ostati, ni što sve treba da se osigurati da se oni zbrinjavaju, ni na koji način će oni otići dalje, gdje su se i zaputili, a to su države EU, znajući da su mnoge od njih odlučile da se ograde žicama i spriječe ulazak nelegalnih migranata", rekla je Cvijanović.

Ona je ocijenila da zabrinjava podatak koji govori o dnevnom nezakonitom prelasku granica 100 do 200 ljudi, i pokazuje da BiH nema kapacitet da očuva granicu, kao ni nadležne službe da o tome vode računa.

Privremeni problem

"Na nivou Vlade Republike Srpske bavili smo se ovim pitanjem u par navrata, jer smo imali određene predstavnike koji su učestvovali u različitim radnim grupama i pokušavali da dokuče što se od nas očekuje ukoliko dođe do jedne takve situacije. Definitivno nemamo kapacitete na teritoriji Republike Srpske da zbrinemo veliki broj ljudi, ali možemo osigurati sve što je humanitarnog karaktera. Normalno je da se ljudima osigura hrana i piće, ali i njihov brzi prelazak do onih mjesta gdje namjeravaju da se okupljaju da bi se uputili dalje", pojasnila je Cvijanović.

Ona je dodala da, ukoliko bi Srpska i BiH bile samo tranzitna zemlja do otvorenih granica zemalja EU, onda bi se ovaj problem mogao i smatrati privremenim, pa bi mu se moglo i doskočiti nekim ad hok mjerama, ali to nije takav problem, jer i dužnosnici EU govore o tome kako zadržati migrante daleko od granica EU, kako svoje snage da zaposle da djeluju u dubini i spriječiti ih da uopće krenu balkanskom rutom.

"Nakon toga slušate ljude sa nivoa BiH koji kažu to nije problem, mi upravljamo procesima, držimo stvari pod kontrolom, a onda neki koji su dalje od nas govore kako se uopće ne upravlja stvarima i da je to veliki problem za Europu i zemlje na čiju teritoriju dođu ovdje", rekla je Cvijanović za RTRS.

Ona smatra da je problem što migranti ne mogu dalje, jer postoje zabrane na granici EU, kao i što se ne zna što sa njima kada dođu u BiH i što ih nije moguće vratiti u zemlje iz kojih su došli.

"Zabrinjavajuća je situacija do koje je došlo i pri izmještanju migranata iz Sarajeva prema Mostaru, nerazumijevanja različitih policija, različitih kantona sa nivoom BiH, međusobne optužbe, podnošenje tužbi, saslušavanja i cijeli cirkus. To pokazuje da se stvari ne vode na adekvatan način", poručila je premijer i zaključila da je to rezultat nekomuniciranja i nekonsultiranja u BiH.

Ona je ocijenila da ova kriza nosi i mnogo medicinskih i zdravstvenih rizika, ali i da veliki problem predstavlja što se ne može provjeriti kakav je sigurnosni profil osoba koje dolaze jer su neki davali različite podatke, što dovodi do velikog nereda.

"Moramo djelovati sinkronizirano i u ovoj zemlji je neophodno da se uspostavi prava koordinacija. Mislim da je važno da smo mi, kao institucije Republike Srpske, prvenstveno Vlada, rekli što je naš stav i za što nemamo kapacitet", ocijenila je Cvijanović.

Deficit države

Ona smatra da politika BiH treba da bude da se migranti zadrže na granici i da se ona ojača.

"Nivo BiH se ponaša izolirano i jesu izolirani od stvarnog života koji se događa u BiH i nastoje sebi uvijek da pribave određene poslove i nadležnosti, da se pozicioniraju na nekoj javnoj sceni kao neko ko donosi odluke, a kada trebaju donijeti odluku i osmisliti koncepte - njih nema", kaže Cvijanović.

Ona smatra da bi se osmislio koncept da mora da postoji i tijesna suradnja prvenstveno sa entitetima, kantonima i sa lokalnom zajednicama, ali je to izostalo, što je dokaz da BiH nije ozbiljna, piše Srna.

"Nema rješenja za ovaj problem, ni bilo koji drugi u BiH, ako nemate adekvatnu interakciju između različitih organa vlasti i, barem, pristojnu komunikaciju ili profesionalan odnos. Iz godine u godinu imamo potvrdu da je sve osim onako kako treba da bude", zaključila je premijer Srpske.

Komentirajući izjavu ministra sigurnosti u Vijeću ministara Dragana Mektića da se radilo o državnom udaru prilikom prebacivanja migranata iz Sarajeva u Salakovac, Cvijanovićeva je rekla da to pokazuje deficit države i stvarni nedostatak i volje, i normalnog kretanja, i razmjene informacija.

"Zato se sve to i dogodilo, jer nema razmjene informacija, konsultacija i uključenosti različitih nivoa vlasti", dodala je Cvijanović.

Na pitanje da li je netko obavijestio Vladu da postoji plan da u Banja Luku dođe 200 migranata, u Kalinovik 500, Cvijanović je rekla da Vlada Srpske ne prihvaća nikakve te planove, jer je nitko nije obavijestio o tome, niti je data suglasnost za tako nešto.

"Kao Vlada smo rekli da nemamo mogućnosti za smještanje i ne mogu se na nivou Vijeća ministara donositi odluke koje se odnose na Republiku Srpsku bez suglasnosti njenih institucija, prvenstveno Vlade", napomenula je Cvijanović.

Prema njenim riječima, ovakav stav Vlade nema veze sa nedostatkom ljudskog osjećaja, jer sve što je humanitarnog karaktera bit će osigurano, piše Srna.

"Ovdje je riječ o velikim, projektiranim migracijama koje su nastale iz poznatih razloga, zato što se negdje ratovalo i mijenjali se, kako to stranci vole da kažu, režimi. Mi smo nemoćni za takve stvari, nemamo kapacitet, nismo razvijena Europa, nismo jednaki institucijama EU. To je problem koji treba da rješava EU ili da otvori granice ili na neki drugi način", ukazala je Cvijanović.

Ona je poručila da je migrantska kriza veliki problem koji može narušiti mnogo toga u BiH.

Kopirati
Drag cursor here to close