30 godina

''Da se ne ponovi'' - Ljiljani i skok bez aplauza

Nakon bacanja ljiljana u rijeku, okupljeni su imali priliku vidjeti tradicionalni skok skakača u Neretvu bez aplauza u organizaciji 'Skakača sa Starog mosta'.
Vijesti / Flash | 09. 11. 2023. u 10:53 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Učenici osnovnih i srednjih škola Mostara, s profesorima i građanima, okupili su se danas na Starom mostu kako bi obilježili 30. godišnjicu rušenja ovog simbola grada na Neretvi.

Foto: Bljesak.info / Obilježavanje 30. godišnjice rušenja Starog mosta

Nakon bacanja ljiljana u rijeku, okupljeni su imali priliku vidjeti tradicionalni skok skakača u Neretvu bez aplauza u organizaciji 'Skakača sa Starog mosta'.

Da se ne ponovi

''Vrijeme je da uz građane ovdje dođe i gradonačelnik te gradski vijećnici, ne da bi nekoga okrivljavali, nego da da svi zajedno ovo vidimo i da se ne ponovni'', rekao je Lorenz Listo predsjednik Kluba skakača u vodu Mostari.

Skok je izveo 21 – godišnji Harun Bajgorić koji je istaknuo kako je ovo za njega velika čast te da je skok bez aplauza na ovaj datum 'drugačiji od drugih'.

Glasnogovornik 'Kluba skakača u vodu Mostar' Saša Oručević istaknuo je kako su ovakve obljetnice potrebne kako bi prestali ratovi u svijetu, bez obzira o kojim stranama se govorilo.

''Obilježavajući ovaj tužni dan, teško je priznati, ali ma koliko ružnih stvari se dogodi vidimo da čovječanstvo nije izvuklo nikakvu pouku. Vidimo i što se događa u svijetu i zato treba obići cijeli svijet da prestanu ratovi i ubijanja ljudi, i da ćemo početi misliti ljudski a ne kao do sada'', rekao je Oručević.

30 godina

Naime, na današnji dan prije 30 godina srušen je simbol grada Mostara, Stari most. Sagrađen je između 1557. i 1566. godine, po nalogu sultana Sulejmana Veličanstvenog, koji je građenje povjerio Mimaru Hajrudinu, istambulskom arhitekti i učeniku čuvenog Mimara Sinana. Iako je malo službenih podataka o njegovoj gradnji, pouzdano se zna da je most bio najveća lučka konstrukcija na svijetu i jedan od najvećih graditeljskih poduhvata tog vremena. Luk je napravljen od kamena tenelija. Visina svoda je 28,7 metara, odnosno 21 metar iznad razine rijeke Neretve.

Foto: Bljesak.info / Obilježavanje 30. godišnjice rušenja Starog mosta

Za čuvare mosta izgrađene su dvije kule, Halebija i Tara, koje su tijekom turske vladavine služile kao skladište za oružje. Obnova Starog mosta koju su financirali Turska, Hrvatska, Italija, Nizozemska, Svjetska banka, Europska banka za obnovu i Grad Mostar počela je 2003. godine. Prvi kamen u novi luk Starog mosta ugradio je tadašnji zamjenik premijera Republike Turske Bulent Arinč.

Obnova je završena u srpnju 2004., a ceremonija svečanog otvorenja upriličena je 23. srpnja 2004. godine. Godine 2005. Stari most, zajedno sa starom gradskom jezgrom Mostara uvršten je na UNESCO-ovu listu svjetske kulturne baštine. Time je postao prvi spomenikom kulturne baštine na UNESCO-ovu popisu iz BiH.

Kopirati
Drag cursor here to close