Prekretnica u zaštiti djece u Europi

Švicarski model suočavanja s prošlošću primjer za BiH: Zaštita djece je prioritet

''Zaštita i promocija dobrobiti djece jedan je od najvažnijih i najplemenitijih ciljeva koje možete postići kroz politiku'', dodao je švicarski ministar pravde Beat Jans.
Vijesti / Flash | 06. 12. 2024. u 16:16 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Na konferenciji Vijeća Europe, gdje je predstavljen švicarski model suočavanja s prošlošću, federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić najavio je značajne izmjene u zakonodavstvu Federacije BiH s ciljem unaprjeđenja zaštite djece, prenosi Fena.

Izmjene zakona o hraniteljstvu

''Jedan od naših prioriteta je jačanje sistema hraniteljstva kroz izmjene Zakona o hraniteljstvu planirane u 2025. godini, dok u uspostavljanju Inspektorata za socijalnu i dječju zaštitu, kao nadzornog tijela za praćenje prava djece, njihove sigurnosti i zaštite od nasilja, posebno u ustanovama socijalnog zbrinjavanja vidimo rješenje za povećanje sigurnosti djece u ustanovama socijalne zaštite'', izjavio je Delić, naglasivši da je zaštita djece pitanje od strateške važnosti za svako društvo.

Konferencija je okupila više od 100 ministara, veleposlanika, političkih predstavnika, nevladinih organizacija i žrtava zlostavljanja iz cijele Europe, kako bi se razmotrila mogućnost primjene švicarskog modela suočavanja s prošlošću.

Taj model, baziran na švicarskom zakonu o suočavanju s prošlošću (AFZFG), prepoznat je kao primjer dobre prakse za prepoznavanje, odštetu i prevenciju zlostavljanja.

Rezolucija 2533: Prekretnica u zaštiti djece u Europi

Parlamentarna skupština Vijeća Europe jednoglasno je usvojila Rezoluciju 2533, koja poziva države članice da priznaju zlostavljanja, pruže odštetu žrtvama i provedu sveobuhvatne istrage. Švicarski zakon o suočavanju s prošlošću, zahvaljujući kojem je pravda djelomično vraćena za 12.000 žrtava, poslužio je kao inspiracija za ovu rezoluciju.

 ''Zaštita i promocija dobrobiti djece jedan je od najvažnijih i najplemenitijih ciljeva koje možete postići kroz politiku'', rekao je švicarski ministar pravde Beat Jans, naglasivši da je odgovornost političara da zakonima osiguraju sigurnost djece.

Potvrda s najvišeg nivoa – pohvale specijalne izaslanice UN-a

Najat Maalla M’jid, specijalna izaslanica generalnog tajnika UN-a za nasilje nad djecom, pohvalila je švicarski model kao primjer koji pruža konkretne smjernice za rješavanje problema zlostavljanja.

Smještanje djece u institucije često nosi ozbiljan rizik od nasilja i dugotrajnih posljedica. Zato je ova Rezolucija od posebnog značaja - izjavila je M’jid.

Konferencija u Strazburu donosi nove smjernice za unaprjeđenje prava djece u Europi, dok Bosna i Hercegovina ima priliku da, kroz zakonodavne reforme, pokaže odlučnost u suočavanju s izazovima prošlosti i kreiranju sigurnije budućnosti za najranjivije članove društva, priopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.

Kopirati
Drag cursor here to close