Lista građana
Dnevni list: Budući hrvatski predstavnik u Predsjedništvu BiH s liste građana 'Sejdić-Finci'?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Neki budući predstavnik bh. Hrvata u Predsjedništvu BiH bit će, kako sada stvari stoje, zasigurno izabran s liste građana "Sejdić-Finci" i bit će i legalan i legitiman jer će svoj glas za takvo rješenje dati ovih dana, kako piše Dnevni list, vrli hrvatski političko-stranački predstavnici u BiH.
S obzirom na to da je bruxelleska epizoda neslavno završila, europski moćnici sada vijećaju o financijskim i drugim udarcima po najosjetljivijim porama u neposlušnoj državici.
U potrazi za čarobnom formulom za rješavanje slučaja "Sejdić-Finci" malo tko se upitao zašto je jedna sudska presuda iz Starsbourga uzdrmala političku scenu u BiH i postala kamen smutnje i nerješiv problem. Tim prije što se većina uglednih pravnika složila kako je "Sejdić-Finci" trebalo biti rutinsko usklađivanje našeg nedorečenog Ustava s europskim konvencijama o ljudskim pravima.
S tim usklađivanjem Ustava s europskim konvencijama nekako se vremenski poklopio famozni izborni inženjering, za neke i prijevara, oko izbora hrvatskog člana Predsjedništva BiH.
Lider multinacionalnog SDP-a Zlatko Lagumdžija je u dva navrata nasrnuo na tu poziciju i uz pomoć SDA u Predsjedništvo BiH progurao Hrvata Željka Komšića, navodi Dnevni list.
Koliko god je to razbjesnilo "ekskluzivne" zaštitnike hrvatskih nacionalnih interesa u dva HDZ-a, toliko je gnjeva i sam Komšić isprovocirao upornim odbijanjem da prizna da je prioritetno hrvatski član Predsjedništava.
Da je Komšić na vratima svog ureda ostavio ono "hrvatski" i da je Lagumdžija bio vjerodostojan svom multinacionalnom konceptu, pa barem jednom i u Republici Srpskoj isturio kandidata srpske nacionalnosti za državno Predsjedništvo možda bi slučaj "Sejdić-Finci" davno bio arhiviran.
Kako navodi Dnevni list, većina predstavnika hrvatskih političkih stranaka u BiH uvjerava Hrvate kako su u vlastitoj kući, isključivo u Federaciji, ugroženi i da su posebno ugroženi nacionalni interesi kao sada na ovome popisu, a sve to da bi oni temeljem hrvatskih glasova i dalje mogli ostati na vlasti.
Ti isti predstavnici govore o konstitutivnosti hrvatskog naroda u BiH dok su svojedobno zajedno sa srpskim predstavnicima glasovali protiv nje. Ne smeta im što na području RS cijelo desetljeće nisu imali hrvatskih političkih stranaka ni što im u tom nacionalnom entitetu srpski političari biraju predstavnike Hrvata, i to na isti način kao što su u dva navrati uradili Bošnjaci u Federaciji, navodi Dnevni list.