Istraživačko novinarstvo
Dodijeljene nagrade Europske unije za istraživačko novinarstvo, ovo su nagrađeni
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Amarildo Gutić osvojio je prvu nagradu za najbolju istraživačku priču za dokumentarac ''Država protiv Davida'' u kojem su rekonstruirani posljednji sati života Davida Dragičevića kao i istraga koja je uslijedila, a koja je pokrenula val nezadovoljstva u Bosni i Hercegovini.
U svom obrazloženju o dodjeli nagrade, žiri je naznačio da autor u dokumentarcu ''transformira osobnu i obiteljsku tragediju u priču koja uvjerljivo govori o patologiji institucija i čitave vlade''.
Govoreći o izazovima istraživačkih novinara u Bosni i Hercegovini, Gutić ističe: ''Najvažnija stvar je da prihvatite to što radite, i da imate redakciju u kojoj možete da radite i neovisno, ali i kao dio tima''.
Drugu nagradu osvojio je Semir Mujkić za istraživački serijal ''Korupcija u javnim nabavkama''.
''Značaj ovog istraživačkog serijala je i u tome što zloupotreba javnih nabavki prikazuje kroz primjere s kojima se lako identificirati'', naveo je žiri.
Treća nagrada otišla je Renati Radić Dragić i Mubareku Asaniju za istraživanje ''Borci protiv boračkih udruženja''.
Davor Glavaš, predsjednik žirija, i članice Vildana Selimbegović i Milka Tadić Mijović imali su težak zadatak da ocijene aplikacije koje su dospjele na užu listu.
Khaldoun Sinno, zamjenik Šefa EU Izaslanstva u Bosni i Hercegovini, ceremoniju je otvorio govoreći o slobodi medija i dobro informiranoj javnosti od kojih ovisi svako demokratsko društvo.
"Sloboda izražavanja i sloboda medija su dio osnovnih vrijednosti Europske unije što se ogleda i kroz nedavno objavljeno Mišljenje Europske komisije o BiH zahtjevu za članstvo u EU. Ovo je krucijalni element napretka BiH ka EU i mi ćemo ga izbliza i svakodnevno pratiti na putu zemlje ka Uniji", rekao je Sinno dodajući da samo jaki, neovisni mediji i zaštićeni novinari mogu da doprinesu ulasku BiH u EU.
Selimbegović, je tijekom svečanosti izjavila da je istraživačko novinarstvo posebno teško u Bosni, jer je malo medija koji mogu da priušte tu vrstu izvještavanja.
''Potrebno je mnogo vremena i resursa za novinara kako bi se posvetio istraživačkoj priči'', izjavila je Selimbegović.
Nakon ceremonije organizirana je i panel diskusija o istraživačkom novinarstvu. Na njoj su sudjelovali Vildana Selimbegović iz Oslobđenja, Leila Bičakčić, direktorica CIN-a, Jamila Milović Halilović, šefica komunikacija za EUD/EUSR, i dobitnik nagrade za najbolju istraživačku priču u 2018. Amarildo Gutić iz Žurnal.
"Kao što je i potvrđeno tijekom Medijskih dana Zapadnog Balkana - održanih od 2. do 4. ujna - EU je svjesna svih izazova s kojima se medijski sektor u regiji suočava i posvećena je nastavku pružanja podrške stvaranju okruženja koje će omogućiti da slobodna i demokratska društva u potpunosti procvjetaju u ovoj regiji", rekla je Milović-Halilović.
Sveukupni cilj dodjele EU nagrade za istraživačko novinarstvo je slavljenje i promoviranje izvanrednog istraživačkog novinarstva u zemljama Zapadnog Balkana i Turskoj, kao i poboljšavanje vidljivosti istraživačkog novinarstva među čitalteljskom publikom u ovim zemljama.
EU nagrada za istraživačko novinarstvo se dodjeljuje u sklopu projekta, koji financira EU ''Podizanje kvalitete vijesti i neovisnog novinarstva u zemljama Zapadnog Balkana i Turskoj'', u 2019., 2020. i 2021. u zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima za članstvo u EU: Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Kosovu, Sjevernoj Makedoniji, Srbiji i Turskoj.
Nagrade se dodjeljuju za istraživačke priče objavljene između 2018. i 2020. Ukupno će biti dodijeljeno 63 nagrade u periodu od tri godine.
Nagrade u Bosni i Hercegovini koordinira Balkanska Istraživačka Regionalna Mreža, BIRN Hub, koji, također vodi i regionalni konzorcij.