Unilateralno

Dodik: Bosanski jezik ne postoji

Vijesti / Flash | 23. 06. 2015. u 10:08 Z.S.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik tvrdi da ne postoji bosanski jezik i da to ne piše ni u Ustavu RS-a.

"Ta odluka o bosanskom jeziku nigdje ne postoji. Bošnjački narod je odluku da je to njihov jezik donio unilateralno", ustvrdio je Dodik na press konferenciji u Banjoj Luci.

Kazao je da nema ništa protiv da Bošnjaci pričaju i zovu svoj jezik kako žele, ali ga ne mogu nametati nekom drugom. Zbog toga, kazao je, nema potrebe da se bilo tko ljuti.

Podsjetimo, kao što su i najavili, danas su roditelji 156 osnovaca iz područnog odjeljenja OŠ "Milan Rakić" iz Rudanke u Kotorskom kod Doboja odbili preuzeti svjedočanstva o završenom razredu, dok je 27 osnovaca srpske nacionalnosti uredno primilo svjedočanstva.

Razlog odbijanja roditelja bošnjačke djece da prime svjedočanstva o završenom razredu je što su u njima, za razliku od ranijih godina, u rubrici maternji jezik umjesto bosanskog upisan "bošnjački" jezik.

Ne postoji bošnjački, postoji bosanski

Ministar civilnih poslova Bosne i Hercegovine Adil Osmanović izjavio je danas da je upisivanje djeci na prostoru entiteta Republika Srpska u svjedočanstva i đačke knjižice naziva jezika "bošnjački jezik" direktno kršenje Ustava BiH i Ustava entiteta RS-a.

Osmanović je istaknuo da u Ustavu BiH jasno stoji da su službeni jezici u upotrebi bosanski, srpski i hrvatski, a u Ustavu entiteta RS da su službeni jezici oni jezici kojim govori bošnjački, hrvatski i srpski narod.

Ministar Osmanović ističe da bošnjački jezik ne postoji, dodajući da on nikada nije ni postojao i da je "neko sebi uzeo za pravo da proizvoljno naziva nešto što cijeni da bi nekome narodu trebalo dati naziv takvog jezika“.

Osmanović navodi da postoji bosanski jezik i „jedino se to može upisati i u svjedočanstva i u knjižice učenika koji pohađaju osnovno i srednje obrazovanje na prostoru entiteta Republika Srpska“.

Pritisak na povratničku populaciju

''Ovo je ponovno pritisak, prije svega na povratničku populaciju na prostoru entiteta RS. U ovom slučaju na bošnjačku povratničku populaciju koja se vratila, pogotovo mlađe bračne parove koji su upisali svoju djecu u osnovno i srednje obrazovanje i evo sada imaju problema u pogledu naziva jezika'', kazao je ministar Osmanović, ponovivši da je to direktno kršenje i Ustava i zakona.

Po njegovim riječima, ovo će kada se pokrene kod nadležnih institucija pravosuđa sigurno biti osporeno.

''Prije svega, Ustavni sud BiH će ovo sigurno osporiti, ali je ovo dodatno iznurivanje, iscrpljivanje povratničke populacije i u psihičkom i u materijalnom pogledu'',  kazao je novinarima ministar Osmanović.

Kopirati
Drag cursor here to close