Izmišljena zastava
Dodik: Ratna zastava Armije BiH neprijateljska za Republiku Srpsku
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ocijenio je da je RS stabilna, da nisu ugroženi nacionalni i međunacionalni odnosi te da se uspješno bori sa svim oblicima kriminala i terorizma.
"Možda postoji određeno nezadovoljstvo navodnim konceptima koji nisu realizirani oko unitarizacije BiH, ali to pripada onima koji su frustrirani oko toga", rekao je Dodik novinarima u Beogradu nakon sastanka s premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Dodik je, na pitanje novinara, rekao da je isticanje ratne zastave Armije BiH ispred gradske skupštine u Banja Luci pokušaj provokacije i da je bilo logično da Sejfudin Tokić, predsjednik Bošnjačkog pokreta za ravnopravnost naroda koji je na posljednjim izborima bio kandidat za predsjednika Republike Srpske, bude priveden.
Dodik je rekao da je ratna zastava Armije BiH neprijateljska za Republiku Srpsku i srpski narod i da je tu zastavu "izmislio" Alija Izetbegović.
"Zastava RS postoji kao zastava srpskog naroda na ovim prostorima, nije izmišljena, za razliku od ratne zastave Armije BIH koju je izmislio Alija Izetbegović i od koje su mnogi Srbi stradali i naravno da je provokacija kad dođete ispred parlamenta RS i pokušate skreneti pozornost na taj način ", rekao je Dodik.
On je naveo da je bilo logično da Tokić bude priveden, a da sad treba vidjeti kakve sankcije se mogu izreći, javlja Tanjug.
"Takve događaje ćemo morati sankcionirati u formi kaznene odgovornosti za uznemiravanje javnog reda, čak i širenje mržnje", rekao je Dodik, dodajući da ta zastava ne može biti kompatibilna s onim što osjećaju Srbi u RS.
Dodao je da Srbi "ne nose zastavu RS po Federaciji" i ne nameću je.
Komentirajući sjednicu Vijeća ministara BiH na kojoj je razmatrana informacija o napadu na policijsku stanicu u Zvorniku i akciju "Ruben" u kojoj su uhićeni osumnjičeni za planiranje terorističkih akata, Dodik je rekao da to tijelo nema ingerencije ni ustavno pravo da razmatra to pitanje.
"Stavljanjem na dnevni red te informacije prvi put je dopušteno da Vijeće ministara, fingirajući neku vladu, raspravlja o radu policije RS", rekao je Dodik.
S druge strane, dodao je, jasno je da je postupajući tužitelj događaj u Zvorniku opisao kao terorističke akt.
Dodik je rekao da Vijeće ministara nije vlada Bosne i Hercegovine, već pomoćno tijelo Predsjedništva, i treba obavljati tehnički stvari, i dodao da predstavnici Republike Srpske u tom tijelu dopuštaju da se na dnevni red stave takva pitanja.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da su odnosi Srbije i Republike Srpske sve bolji i da oni ne trebaju nikome smetati, jer se odvijaju u okviru onoga što je predviđeno Daytonskim sporazumom i Sporazumom o specijalnim vezama.
Dodik je novinarima nakon sastanka s premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem rekao da u tim odnosima nema ništa skriveno i tajno i da je Srbija i ranije jasno iskazivala svoj stav u pogledu poštovanja teritorijalnog integriteta BiH i postojanja Republike Srpske.
"Ništa nema, recimo, drugačije od onog što radi Turska, koja neprimjereno pomaže isključivo Bošnjake i nitko se ne obazire na to. Meni nitko nikad to nije rekao, premijer mi ništa nije rekao, nisam se interesirao je li to točno ili ne, naši su odnosi dobri i korektni. Da li je netko time frustriran ili netko želi neku koncepciju provoditi to su špekulacije. Previše špekulacija ima u regiji ", naveo je Dodik u odgovoru na pitanje novinara o navodnom zahtjevu EU da Srbija smanji intenzitet suradnje s Republikom Srpskom.
Rekao je i da je spreman, ako mu danas ponovo ponude ono što je Daytonskim sporazumom verificirano, da potpiše taj sporazum s tekstom i slovima kako je napisan, javlja Tanjug.
"Toliko o tome kako mi nešto želimo rušimo", poručio je Dodik.
Na sastanku s Vučićem, kako je rekao, razgovarano je o suradnji Srbije i RS i načinu na koji Srbija može dodatno pomoći RS u njezinoj stabilizaciji u ekonomskim i socijalnim pitanjima.
Zaključeno je, prema njegovim riječima, da nekoliko dana uoči Vidovdana u Beogradu bude održana zajednička sjednica vlada i da se nešto ranije sastane Vijeće za provedbu sporazuma o specijalnim vezama i da se na ta dva sastanka na najkonkretniji mogući način koncipiraju oblici suradnje.
"Razgovarali smo o nekim gospodarskim kontaktima i mogućim aranžmanima pomoći u poljoprivredi, u određenim industrijske granama, kako što je proizvodnja namještaja", naveo je Dodik i dodao da se razgovaralo i o završetku mosta na Drini kod Bratunca, odnosno Ljubovije.