Nismo bezosjećajni, ali
Dodik: Srpska ne može primiti migrante
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da Srpska razumije humanu dimenziju migrantske krize, ali da ne može prihvatiti bilo kakvo stacioniranje imigranata na svom prostoru. Dodik je objasnio da Republika Srpska nema potencijal ni za jedan dan da servisira imigrante, s obzirom na neriješene probleme iz proteklog rata i činjenicu da na ovom području ima još 50.000 ljudi iz Hrvatske koji nisu riješili svoj status, kao i da ima mnogo interno raseljenih i povratnika.
Migranti nisu problem Srpske
Predsjednik Srpske kaže da ne gleda bezosjećajno na stradanja imigranata, ali ima odgovornost za Republiku Srpsku, koja ne može praviti kampove ili prihvatiti bilo kakvo stacioniranje imigranata na svom prostoru.
On je novinarima u Banja Luci rekao da Srpskoj ne treba ni europski novac za to, jer on dođe prvih dana, a problemi ostaju, pa prema tome, onaj tko je proizveo krizu neka to i riješi.
Europa se ne može nositi s izbjeglicama
"Mi nismo utjecali na krizu na Bliskom istoku. Oni koji ovdje pokušavaju da prouzrokuju i nama krizu u kontinuitetu, međunarodna okupacija, upravo je dovela do toga da sada tamo imamo izvore migrantskih pokreta koji su takvi kakvi su", dodao je Dodik.
Prema njegovim riječima, očigledno je da se Europa od 560 milijuna stanovnika nije mogla suočiti sa dva milijuna izbjeglica i da to pokušava da redistribuira na Balkana.
"Nisam ni čuo da imigranti žele ovdje, ali imajući u vidu da ih tjeraju iz zapadne Evrope onda će oni ići bilo gdje, pa je moguće i da ovdje dođu", rekao je Dodik.
Podsjećamo, kako je njemački veleposlanik u BiH Christian Hellbach nedavno rekao kako "BiH još uvijek nije pogođena izbjegličkom krizom kao susjedne zemlje, no to ne znači da neće biti u skorije vrijeme".
Njemački je veleposlanik ovime sugerirao kako će sve oštriji nadzor kojega uvode države na sadašnjoj migrantskoj ruti, poput Makedonije, Srbije, Hrvatske, Slovenije i Austrije, brojne tražitelje aila natjerati da do zapadne Europe pokušaju stići alternativnim pravcima pri čemu se BiH nameće kao logičan izbor.