O rezoluciji i parlamentu

Dodik zagovara referendum o Sudu i Tužiteljstvu: Veliku Britaniju proglasio neprijateljem

Vijesti / Flash | 25. 06. 2015. u 14:50 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ponovo je danas utvrdio da bi se narod u RS-u trebao izjasniti prihvaćaju li "neustavni" Sud i Tužiteljtsvo BiH.

Dodik je u izjavi novinarima u Banja Luci naveo da su Sud i Tužiteljstvo BiH "mimo ustava nametnute institucije", a posebno ih je kritizirao jer, kako kaže, ne procesuiraju zločine nad Srbima.

Ustvrdio je i da Tužiteljstvo BiH traži izručenje Nasera Orića "da bi ga pustilo na slobodu kao što je to učinilo s Ejupom Ganićem i Jovanom Divjakom".

Zagovara referendum u RS-u o Sudu i Tužiteljtsvu BiH

''Ako čitava jedna srpska populacija smatra, osjeća ili zna da postoji krivica Nasera Orića onda Tužiteljstvo BiH ne može raditi na ovaj način'', naveo je entitetski predsjednik, javlja Fena.

Tužiteljstvo u Bijeljini je, dodaje, provelo istragu i bilo u završnoj fazi podizanja optužnice, ali je Tužiteljstvo BiH prije sedam-osam godina izuzelo i zamrznulo "predmet Orić".

Stoga, dodaje, nema nikakvo povjerenje u njihov rad i najvjerojatnije naredni tjedan će izaći sa zahtjevom da narod RS-a na referendumu kaže podržava li Sud i Tužiteljstvo BiH.

Narod će reći 'ne'

''Uvjeren sam da će narod reći "ne". Na bazi toga predložit ću parlamentu zakon u kojem će se reći da svaka odluka i svaki zakon koji se predloži na nivou BiH bit će primjenjivan u RS-u samo onda ako ga potvrdi parlament RS-a'', utvrdio je Dodik.

Narod će, kaže, odlučiti treba li tužiteljstvoo koje ignorira zločine nad Srbima.

''Zbog zloupotrebe koju smo vidjeli kod Ganića i Divjaka, ja ću kao predsjednik RS-a u idućoj sjednici odmjeriti odnos prema tom pitanju i vjerojatno tražiti izjašnjenje Narodne skupštine RS-a za određene aktivnosti. To će biti vraćanje na naše ranije stavove da treba narod pitati prihvaćaju li ovakav Sud i Tužiteljstvo BiH'', rekao je Dodik.

Dodao je i da još nije donio konačnu odluku o ovom pitanju, ali će detaljnije moći o svemu govoriti početkom narednog tjedna.

Dodik: Nežu raspustiti Parlament RS-a, nema izvanrednih izbora

Milorad Dodik izjavio je danas da nema nikakve potrebe za izvanrednim izborima u RS-u, niti raspuštanjem parlamenta jer funkcionira, kao i Vlada RS-a, dok smatra da je posebna sjednica Narodne skupštine RS-a o navodnoj kupovini zastupnika u RS-u bespotrebna i da tu nema elemenata kaznenog djela za te tvrdnje.

Za opoziciju u RS-u je rekao da nema 39 već samo 36 zastupnika, dok vladajuća većina koju predvodi SNSD imat će i više od 44 zastupnička glasa, što će se vidjeti već od rujna.

Dodik je u izjavi novinarima u Banja Luci rekao da nisu problem demonstracije, koje zagovara opozicija u RS-u o nekim pitanjima, ako su u skladu sa zakonom, ali tvrdi da opozicija nema ni unutrašnju podršku i da bi i na demonstracijama "doživjeli fijasko".

''Nisam siguran da bi ovaj narod koji je prošao to što je prošao bio spreman da podrži izdajničku politiku SDS-a i drugih političkih partija iz "tog paketa"'', utvrdio je entitetski predsjednik, prenosi Fena.

Nema mjesta šarlatanskim prijedlozima

Ponovio je stav da u RS-u "nije bilo kupovine zastupnika" i da bi jedini logični zaključak parlamenta RS-a bio da odbija informaciju opozicije o navodnoj kupovini poslanika te usvoji zaključke koji će ojačati kapacitet i dostojanstvo Narodne skupštine "ne dozvoljavajući da ovakvi šarlatanski prijedlozi dođu na dnevni red", jer je tužiteljstvo reklo svoje.

Dodik je naveo i da RS ima alternativu ukoliko ne bude kredita Međunarodnog monetarnog fonda za BiH, a ponovo je kao neprihvatljivu ocijenio ekonomsku agendu za BiH, navodeći da je u tom dokumentu trebao biti set zakona o zaštiti domaće proizvodnje i diferenciranoj stopi PDV-a.

Ne treba nam više Ashdowna

Rezolucija Velike Britanije o osudi genocida u Srebrenici neće ni biti na dnevnom redu Vijeća sigurnosti UN-a - utvrdio je Milorad Dodik.

''Ako rezolucija i dođe na dnevni red, ima mehanizama koji će onemogućiti usvajanje'', rekao je Dodik u izjavi novinarima u Banja Luci.

Iznio je niz kritika na ponašanje Velike Britanije prema Srbima u BiH.

''Britanci su kroz povijes podržavali, čak i u momentima raspada Osmanske imperije, Turke i zadržavali ih kroz stoljeća. Kasnije su nam poslali Padiya Ashdowna da devastira naš položaj iz Daytona, a sada nam predlažu rezoluciju kojoj kao kolektivititet trebamo navući povijesni sram na sebe. To nije politika dobrih namjera Velike Britanije. I dosta nam je bilo Ashdowna da bismo mogli trpiti bilo što od njih. Oni nisu ljudi dobrih namjera. Sve i jedan veleposlanik iz Velike Britanije dođe ovdje s namjerom i instrukcijom da radi protiv Srba i RS-a i to je jasno'', ustvrdio je Dodik.

Velika Britanija se miješa gdje ne treba

Zasmetale su mu i izjave nekih ranijih britanskih veleposlanika o "bosanskim Srbima", navodeći da je to uvreda za Srbe, piše Fena.

Kazao je i da nije dobrodošla politika miješanja Velike Britanije u unutrašnje stvari na ovim prostorima te da predložena rezolucija o Srebrenici "dodatno rastura BiH".

''Ako im je to cilj, ispričat ću se za ovo prethodno rečeno i prihvatit ću njihove namjere'', zaključio je Dodik.

Kopirati
Drag cursor here to close