Požari u BiH
Dok se vatrogasci uzdaju u pomoć susjeda, Helez tvrdi: "Ne treba nam veći broj helikoptera"
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Bosna i Hercegovina se ove godine suočava s požarima širokih razmjera. Glavni uzrok požara je ljudska nepažnja. Sankcioniranje odgovornih izostaje.
Međunarodna pomoć
Uz te probleme suočavamo se i s nedovoljnim brojem letjelica, starom opremom. Vlastiti kapaciteti su nedovoljni.
Tražimo međunarodnu pomoć, piše BHRT.
Inicijativa za nabavku letjelica za gašenje požara pokrenuta je 2011. godine. Do danas nije urađeno gotovo ništa. Sada postoje najave da će se raditi na ovom problemu.
Pročitajte još
Požari su u 95% slučajeva rezultat su ljudske nepažnje. Paljenje korova, krčenje njiva, bacanje opušaka pretvara se u pravi horor. Vatrogasci upozoravaju...
"Postoje neka pravila kod samog krčenja i spaljivanja tog otpada, ali ja mislim da je to vrijeme prošlo. Sve ostalo što se događa u ovom periodu je namjerna paljevina ili neodgovornost sugrađana naših. Za krčenje i paljenje nužno je obavijestiti vatrogasnu službu. Praksa pokazuje da se to ne poštuje u velikoj mjeri. Kazna je od 100 do 1.000 KM. Za izazivanje šumskog požara predviđene su zatvorske kazne koje su jedinstvene u cijeloj Bosni i Hercegovini", kazao je zapovjednik Vatrogasno-spasilačke brigade Banja Luka Miroslav Malinić.
Apela nikad dosta
Prema članu 317. Krivičnog zakona FBiH "tko izazove šumski požar zbog kojeg nastupi šteta velikih razmjera, ili istovremeno izazove više šumskih požara, kaznit će se kaznom zatvora od jedne do osam godina".
Apela nikad dovoljno. Nepažnja se pretvori u veliku katastrofu. Nedostaje tehničkih sredstava kako bi se adekvatno suprotstavili ovom problemu. Na nabavku specijaliziranih letjelica čeka se još od 2011. godine kada je pokrenuta inicijativa. To je zadatak entitetskih civilnih zaštita.
Pročitajte još
"I na osnovu prihvaćenog elaborata Vlada Federacije se opredijelila 2022. godine koje su to mogućnosti koje bi bile najpogodnije za Federaciju. Što se tiče nabavke letjelica za gašenje požara odluka je na Vladi FBiH da se opredijeli koja je to solucija najpovoljnija za letjelice za gašenje požara", kazala je Majda Kovač iz Civilne zaštite FBiH.
Vršitelj dužnosti direktora Republičke civilne zaštite Boris Trninić kazao je kako je odobrena kupovina novog helikoptera za gašenje pžara kao i dodatno opremanje i obuka vatrogasno-spasilačke jedinica tako da bi će s doslaskom vrelijih ljeta oni biti samo spremniji.
6 helikoptera
Bosna i Hercegovina ima šest helikoptera. To su helikopteri Oružanih snaga BiH koji se mogu koristiti i za gašenje požara. Međutim, to im nije osnovna namjena.
Ministar obrane BiH Zukan Helez kazao je kako BiH ima šest helikoptera i šest požara za gašenje požara.
"Nama je to sasvim dovoljno i ne treba nam veći broj helikoptera mada u fazi smo nabavke još 5 helikoptera koji će također biti opremljeni da mogu i gasiti požare. Oni će imati svoja borbena svojstva", istaknuo je ministar Helez.
U gašenju požara u Bosni i Hercegovini sudjeluju i helikopteri Helikopterskog servisa Republike Srpske.
Ranije je rečeno da broj helikoptera nije dovoljan. Dok čekamo nabavku letjelica i adekvatne opreme, u ovakvim situacijama, tražit ćemo pomoć Srbije, Hrvatske ili zemalja Europske unije.