Gubitak
Državni zatvor neće biti otvoren u listopadu: Penali dostigli milijun KM mjesečno
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Državni zatvor u Vojkovićima u Istočnom Sarajevu neće biti otvoren, kako je bilo planirano, u listopadu i zato će Bosna i Hercegovina platiti veći ceh jer će se mjesečni gubici povećati za 400.000 KM.
Naime, BiH u ovom trenutku na mjesečnoj bazi gubi 530.000, a s obzirom na to da ova odgojna-popravna ustanova neće biti završena do jeseni, BiH će na mjesečnoj razini sada gubiti 930.000 KM.
"Upravni odbor za izgradnju zatvora jednoglasno je prihvatio izvještaj o planu Nezavisne revizorske kuće iz Prijedora po kojem će biti izvršen tehnički prijem kompleksa zatvora. Vijeće ministara BiH je na posljednjoj sjednici prihvatilo odluku ovog odbora", rekao je "Nezavisnim" Slobodan Ujić, član Upravnog odbora za izgradnju državnog zatvora.
Konstatirao je da je rok revizorskoj kući 60 dana da izvrši tehnički prijem, te da vjeruje da oni to mogu uraditi i za 30 dana. Ističe da pošto nije imenovan direktor i nije izvršena sistematizacija radnih mjesta, zatvor svoja vrata, a kako je bilo planirano, ne može otvoriti u listopadu.
Stanislava Marić, glasnogovornica Ministarstva pravde BiH, kazala je za "Nezavisne" da oni neće presijecati vrpcu u praznom zatvoru, te se nada da će ova odgojno-popravna ustanova početi raditi sljedeće godine.
"To je trebalo biti ove godine, ali nije, pa se nadamo da će biti završeno u sljedećoj godini", rekla je Marić. Očekuju i da će tehnički prijem zatvora biti završen u roku od 45 dana.
"Poslije toga Vijeće ministara mora donijeti zakon o državnom zatvoru, jer ga nemamo, da se izabere direktor, raspiše natječaj za čuvare. Nakon što se izaberu čuvari, svi moraju proći specijalnu obuku", kazala je Marić.
Inače, BiH godinama nema sustavno riješen problem smještaja zatvorenika i zatvorskih kapaciteta. Izgradnja ove odgojno-popravne ustanove, kao najmodernije i najsigurnije u Europi, pompozno je i dugo najavljivana. Kamen temeljac postavljen je 2006. godine i prvi rok za završetak radova bio je predviđen za 2008, ali to se nije dogodilo. Ozbiljniji radovi na izgradnji zatvora, ukupne površine od 24.000 kvadratnih metara, počeli su osam godina kasnije, odnosno 2014. godine, a rok za izgradnju bio je 24 mjeseca.
Kompleks zatvora čini deset objekata, u tri će biti smješteni zatvorenici i pritvorenici, dok su ostali pomoćni i u njima će biti bolnica, kuhinja, sportska sala, radionica, mrtvačnica, kantina, prostor za vjerske potrebe i druge sadržaje. Svaka ćelija površine je 12 kvadratnih metara i ima svoje kupatilo.
Vrijednost projekta procjenjuje se na oko 40 milijuna KM, a novac za gradnju ove visokosigurnosne ustanove osigurali su BiH i donatori. Najveći donator je Europska unija, koja je sudjelovala sa 10,8 milijuna eura. Ostatak sredstava, za izgradnju objekta maksimalne sigurnosti i kapaciteta 348 mjesta, osigurali su Ministarstvo pravde BiH, Kraljevina Švedska, Sjedinjene Američke Države, kao i Razvojna banka Vijeća Europe putem kredita, prenose Nezavisne novine.