Izvješće OSCE-a
Duboko smo zaglibili u korupciji
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Drugi izvješće OSCE-a sačinjen na osnovu praćenja sudskih procesuiranja predmeta korupcije u Bosni i Hercegovini ne sadrži ohrabrujuće zaključke, naročito ne kad je riječ o procesuiranju tzv. korupcije visokoe razine.
Opća je ocjena da je korupcija široko rasprostranjena u BiH i da su međunarodni faktori, među njima Sjedinjene Američke Države, OSCE i Europska unija, spremni pomoći u borbi protiv ove razarajuće društvene pojave zbog koje su građani izloženi nezaposlenosti i nemogućnosti da pokreću vlastiti biznis, a mladi obrazovani kadrovi u beznađu primorani da napuštaju domovinu.
To su kazali dužnosnici iz Veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država u BiH, Misije OSCE-a i Izaslanstva Europske unije, sudionici konferencije u Sarajevu na kojoj je predstavljen ovaj OSCE-ov izvještaj.
''Sjedinjene Američke Države su i dalje partner Bosni i Hercegovini u borbi protiv korupcije. Transparentnost i odgovornost su ključne u ovoj oblasti i zato su SAD financijski podržale OSCE u praćenju procesuiranja korupcije'' kazao je novinarima američki veleposlanik Eric Nelson.
Najviše predmeta Sarajevo i Tuzla
U protekloj godini, dodao je, OSCE je pratio 300 slučajeva na svim razinama sudstva. Kantonalna tužiteljstva u Sarajevu i Tuzli pokrenula su najviše predmeta korupcije visoke i srednje razine, zbog čega je američki veleposlanik odao priznanje tim instancama.
''Razni su načini za osnaživanje borbe protiv korupcije. Postoje suci i tužioci predani tome, pa i njima izražavam podršku '', kazao je također Nelson uz napomenu da Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće treba da imenuje suce i tužitelje na osnovu njihovih profesionalnih kompetencija, a nikako uz politički upliv.
Veleposlanik Bruce Berton, šef Misije OSCE-a u BiH, izjavio je da drugi izvještaj sadrži dodatnih devet preporuka, kao i da je od 15 preporuka iz prethodnog izvještaja, u sedam zabilježen mali pomak, a u šest nikakav.
Nezadovoljavajuće stanje u Tužiteljstvu BiH
''Stanje u radu Tužiteljstva BiH i specijalnog odjela Republike Srpske na predmetima korupcije nije zadovoljavajuće'', konstatirao je Berton i dodao da pomacima u borbi protiv korupcije mora da doprinese strateško djelovanje.
Na potrebu uključivanja svih u borbu protiv korupcije kao jednog od najvećih razloga za zabrinutost građana BiH i uzroka narušavanja društva te ugrožavanja demokracije, ukazao je Nicolas Bizel, šef Odjela operacija za pravosuđe, unutarnje poslove i reformu javne uprave Izaslanstva Europske unije u BiH.
Nakon što je, kao i prethodni govornici, izrazio spremnost institucije koju zastupa da pomogne Bosni i Hercegovini u antikorupcijskoj borbi, Bizel je dodao da su proteklih godina učinjeni mali pomaci, o čemu svjedoči i mali broj osuđujućih presuda.
''Svi se moramo uključiti u borbu protiv korupcije. To je jedan od prioriteta politike Europske unije u Bosni i Hercegovini i dio strategije na zapadnom Balkanu'', njegove su riječi.
Pokrenuta tri važna projekta
U aktualnoj godini, dodao je ovaj dužnosnik, Europska unija pokrenula je tri važna projekta, ukupno vrijedna 3,5 milijuna eura, a obuhvaćaju sve segmente borbe protiv korupcije, od prevencije do kaznenih odredbi.
Član Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća Slavo Lakić rekao je da su prethodni govornici izrekli istinu u ocjenama o rasprostranjenosti korupcije u Bosni i Hercegovini, kao i da je odgovor pravosuđa na tu pojavu i dalje nedovoljan, naročito na slučajeve korupcije visoke i srednje razine.
Iako aktivnosti nekih tužiteljstva ulijevaju optimizam, i dalje je to nedovoljno za potrebnu širu antikorupcijsku borbu, zaključak je ovog tužitelja.
Projekt Misije OSCE-a
Izvještaj koji je danas predstavila Misija OSCE-a u BiH nosi naziv "Praćenje procesuiranja predmeta korupcije u BiH - druga procjena" i sačinjen je u projektu "Procjena potreba pravosuđa u procesuiranju korupcije kroz praćenje rada na kaznenim predmetima".
Taj projekat je podržao Ured za međunarodnu borbu protiv trgovine narkoticima i provođenje zakona pri Ministarstvu vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država.
Prvi izvještaj objavljen je u veljači 2018.