Udruga socijalnih radnika HNŽ
Edukacija u Mostaru: Kako raditi s nedobrovoljnim korisnicima?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U okviru edukacije ''Transformacija stručnog pristupa u socijalnoj zaštiti - učinkovite strategije za rad s ranjivim skupinama korisnika'' koju provodi Udruga socijalnih radnika HNŽ u ponedjeljak 16. prosinca je održan treći modul pod nazivom ''Motivacija kroz razumijevanje: rad s nedobrovoljnim korisnicima u tretmanu'' u koji je prisutne uputila predsjednica Udruge Antonija Novak.
Edukaciju su održale Aldijana Trbonja Tule i Tea Pehar Ćubela.
Održavanje ravnoteže između skrbi i kontrole
Cilj ovog modula bio je predočiti kompleksne dinamike i etičke izazove s kojima se stručnjaci susreću u radu s nedobrovoljnim korisnicima, i analizirati načine na koje se isti mogu prevazići.
Edukacija se fokusirala na etičke dileme s kojima se stručnjaci suočavaju, naglašavajući važnost održavanja ravnoteže između skrbi i kontrole.
''Naš rad treba početi tamo gdje je korisnik, a ne gdje mislimo da bi trebao biti'', istaknuto je na edukaciji.
Kroz predočene interaktivne metode i tehnike usmjerene na rješenje, sudionici su imali priliku prepoznati temeljne vještine potrebne za poticanje aktivnog sudjelovanja korisnika u procesu promjene pa su stručnjaci potaknuti da se fokusiraju na snage i resurse korisnika, čime se povećava njihov osjećaj samoučinkovitosti te mogućnosti za iznalaženje pozitivnih rješenja.
Zaključeno je kako stručnjaci trebaju osnažiti korisnike putem obrazovanja i informacija, ali ih i motivirati putem aktivnog sudjelovanja u donošenju odluka za vlastitu dobrobit. Umjesto fokusiranja na probleme, važno je istaknuti i razvijati snage i resurse korisnika, što povećava njihov osjećaj samoučinkovitosti.
Stručnjaci moraju biti opremljeni znanjima i vještinama
Kako je priopćeno, edukacija o radu s nedobrovoljnim korisnicima presudna je za razvoj pružanja učinkovitih socijalnih usluga. Stručnjaci moraju biti opremljeni znanjima i vještinama koje im omogućuju izgradnju povjerenja, razumijevanje i motivaciju korisnika, čak i u najizazovnijim situacijama.
Ovaj modul pružio je temelje za daljnje usavršavanje i unapređenje ne samo socijalne nego multidisciplinarne prakse u socijalnoj, zdravstvenoj i drugoj zaštiti korisnika, s ciljem osnaživanja korisnika i postizanja trajnih pozitivnih promjena u njihovim životima.
Udruga socijalnih radnika HNŽ nastavlja aktivno raditi na razvoju i implementaciji edukacije ''Transformacija stručnog pristupa u socijalnoj zaštiti - učinkovite strategije za rad s ranjivim skupinama korisnika'' uz financijsku podršku Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.