izvještaj

Europa i dalje ne želi reći tko su krivci u BiH

Vijesti / Flash | 30. 11. 2016. u 11:15 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Inicijativa za monitoring europskih integracija BiH objavila je četvrti Alternativni izvještaj u kome je predstavljen pregled napretka Bosne i Hercegovine u ispunjavanju Političkih kriterija za pristupanje EU (poglavlje 2. u Izvještaju koji objavljuje Europska komisija) u 2016. godini.

Izvještaj je rezultat zajedničkog rada skoro 30 bh. organizacija civilnog društva koje djeluju na poljima ljudskih prava, političke odgovornosti i vladavine prava, priopćeno je iz Inicijative za monitoring evropskih integracija BiH.

Kako se dodaje u priopćenju, usporedbom ovogodišnjih izvještaja Europske komisije i Inicijative za monitoring EU integracija BiH, uočava se da su i dalje prisutna razilaženja oko istih pitanja kao i u prethodnim izvještajima (poštovanje zakonskih propisa u radu parlamenata i vlada; ocjena provođenja popisa stanovništva; zanemarivanje kršenja radničkih prava). Podudarnosti u nalazima i preporukama u izvještajima također se ponovo javljaju u istim oblastima kao i u prošlogodišnjim izvještajima.

''I dalje se pokazuje nespremnost EK da eksplicitno ukaže na političke aktere odgovorne za nezakonito i/ili nedemokratsko ponašanje, kao i tendencija da se ne upušta u komentiranje brojnih izrazito problematičnih događanja, koja su imala destabilizirajući efekt na prilike u BiH, poput održavanja referenduma i “kontramitinga” vlasti u RS, otvorenih pritisaka na pravosuđe od političkih aktera iz oba entiteta, pokušaje usvajanja legislative kojom bi se unazadio nivo zaštite ljudskih prava u BiH i sl.'', ističu iz Inicijative za monitoring europskih integracija BiH.

Navode i da je primjetan kontinuirani nedostatak volje da se prepoznaju i imenuju problemi koji se pojavljuju u implementaciji Reformske agende, koji proizlaze iz politizacije i opstrukcije ovih procesa, te se ogledaju u izuzetno netransparentnom radu institucija.

''Zabrinjavajuće je što se na taj način i dalje šalje poruka akterima u BiH da su ovakvi postupci prihvatljivi i da se formalni napredak u ispunjavanju uvjeta, čak i onda kada do njihovog ispunjavanja zapravo i nije došlo može ostvariti nauštrb kvalitete demokratskih procesa i dobre uprave'', stoji u priopćenju.

Izvještaj Europske komisije o Bosni i Hercegovini za 2016. godinu objavljen je 9. studenog ove godine, a odnosi se na razdoblje od listopada 2015. godine do rujna 2016. godine.

Cilj komparativne analize, kako dodaju iz Inicijative za monitoring europskih integracija BiH, jeste da utvrdi podudarnosti i razilaženja u odnosu na Izvještaj Europske komisije, te da ustanovi u kojoj mjeri je EK u svojim zaključcima i preporukama uzela u obzir nalaze i preporuke organizacija civilnog društva predstavljene u Alternativnom izvještaju.

Kopirati
Drag cursor here to close