Sporazum
Evo što su potpisali Dodik, Nikšić i Čović
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Lideri SNSD-a, HDZ-a BiH i SDP-a Milorad Dodik, Dragan Čović i Nermin Nikšić potpisali su danas u Sarajeva smjernice, načela i ciljeve u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti na razini BiH za razdoblje 2022-2026. godina.
Potpisivanju sporazuma prethodio je sastanak SNSD-a, HDZ-a BiH i “osmorke” na kojem je razgovarano o formiranju Vijeća ministara BiH i ostalih struktura vlasti na razini BiH., prenosi N1.
Smjernice obuhvaćaju pet tačaka, a potpisnici su se obavezali da će, između ostalog, raditi na nastavku europskog puta Bosne i Hercegovine.
Također, obavezali su se na brzo usvajanje budžeta, kao i na kreiranje novog programa ekonomskih reformi. Dodik, Čović i Nikšić su izrazili opredijeljenost za brzu prohodnost i odobravanje investicionih projekata na svim nivoima vlasti.
U smjernicama se navodi i da će se raditi na izmjenama izbornog zakonodavstva, reformi pravosuđa i reformi sigurnosno-obavještajnog sustava BiH.
U nastavku možete pročitati kompletan sporazum
Uvažavajući strukturu i ustavne nadležnosti Bosne i Hercegovine (BiH) predviđene Opštim okvirnim sporazumom za mir (Dejtonskim sporazumom) i Ustavom BiH kao Aneksom IV tog sporazuma, poštujući ustavne nadležnosti Bosne i Hercegovine, Federacije BiH i Republike Srpske, Brčko Distrikta BiH, kantona, gradova i općina,
Iskazujući važnost i izražavajući opredijeljenost za što brže uspostavljanje funkcionalne i efikasne strukture vlasti na nivou BiH, kao zajedničkog interesa tri konstitutivna naroda i građana BiH, kako u Republici Srpskoj tako i u Federaciji BiH i Brčko Distriktu BiH,
Polazeći od principa ustavnosti, zakonitosti, transparentnosti i uzajamnog uvažavanja kao načina zajedničkog djelovanja,
Fokusirajući se na politiku koja nudi primjerene odgovore na probleme i potrebe konstitutivnih naroda i svih ostalih građana,
Spremni da zajednički radimo na relaksaciji međunacionalnih i međuentitetskih odnosa, s ciljem stvaranja političkog i društvenog ambijenta tolerancije i suradnje,
Opredijeljeni za suzbijanje govora mržnje u javnom prostoru,
Iskazujući nužnost stvaranja konstruktivnog ambijenta saradnje u namjeri unapređenja društveno-političkog i socio-ekonomskog ambijenta, uz poticanje i podizanje nivoa domaćih i stranih investicija u BiH,
Podržavajući ustavnu obavezu ostvarivanja pune ravnopravnosti tri konstitutivna naroda i svih ostalih građana BiH,
Opredjeljujući se za jačanje vladavine prava i pravne sigurnosti u skladu s evropskim pravnim standardima,
Izražavajući zajedničko opredjeljenje za što brže pristupanje i punopravno članstvo Bosne i Hercegovine u Evropskoj uniji kao i nastavak saradnje na regionalnom planu i sa multilateralnim organizacijama u oblasti sigurnosti.
Mi, dole potpisani predsjednici političkih stranaka u Bosni i Hercegovini, usvajamo sljedeće:
Smjernice, načela i ciljeve u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti na razini BiH za razdoblje 2022. – 2026. godine
Europske integracije
- a) Potpisnici ovog sporazuma izražavaju opredjeljenje za punopravno članstvo BiH u Europskoj uniji, te će u tom cilju poduzimati zakonodavne, reformske i druge potrebne aktivnosti u cilju ispunjavanja uvjeta za pridruživanje, poštujući ustavnu strukturu i nadležnosti BiH, entiteta te konstitutivnost naroda i ustavne mehanizme odlučivanja i njihove zaštite.
- b) Potpisnici ovog sporazuma će aktivno raditi na kapacitiranju nadležnih institucija Bosne i Hercegovine za značajniji pristup fondovima EU i drugim međunarodnim fondovima.
- c) Tijekom realizacije ovih aktivnosti potpisnici će usko surađivati s Europskom unijom kao i međusobno, u dobroj vjeri, tražiti i težiti kompromisima u svladavanju svih spornih političkih pitanja.
Brzo usvajanje proračuna
- a) Odmah po uspostavljanju Savjeta ministara pristupit će se svim potrebnim radnjama kako bi se što prije usvojio Budžet za 2023. godinu.
- b) Princip brzog usvajanja Budžeta biće opšti princip funkcioniranja vlasti u periodu obuhvaćenim ovim sporazumom.
- c) Potpisnici ovog sporazuma opredijeljeni su za adekvatno financiranje i kapacitiranje institucija BiH.
Mjere i aktivnosti za ekonomski rast i razvoj, te uspostavljanje mehanizma za brzu prohodnost i odobrenje investicijskih projekata
- a) Partneri iz ovog sporazuma obavezuju se na kreiranje novog programa ekonomskih reformi Bosne i Hercegovine, te su opredijeljeni za brzu prohodnost i odobravanje investicionih projekata na svim nivoima vlasti, a za koje je u skladu s ustavnim nadležnostima potrebna ratifikacija, odobrenje ili neka druga vrsta aktivnosti institucija Bosne i Hercegovine, s ciljem brzog uklanjanja svih administrativnih barijera za realizaciju takvih projekata. U cilju podizanja nivoa investicija u Bosni i Hercegovini, izbjegavat će se politizacija pitanja investicijskih projekata.
- b) Potpisnici ovog sporazuma su suglasni za provođenje ekonomskih mjera, s ciljem ublažavanja posljedica ekonomske krize u Bosni i Hercegovini i osiguranja podrške privredi.
- d) Stranke iz ovog sporazuma obavezuju se na transparentno informiranje o investicijama.
- e) Potpisnici ovog sporazuma ohrabruju i daju snažnu podršku zajedničkim investicionim projektima Republike Srpske, Federacije BiH, Brčko Distrikta BiH i kantona.
- g) Potpisnici su opredijeljeni za zaštitu domaćih proizvođača i izvoznika kroz efikasan rad nadležnih institucija, uključujući olakšanje graničnih procedura i infrastrukturno kapacitiranje.
- h) Potpisnici podržavaju napore institucija da diplome stečene na akreditivnim univerzitetima u BiH i dalje budu ravnopravne na EU akademskom nivou, te na EU tržištu rada.
Izborno zakonodavstvo i demokratizacija izbornog procesa
Potpisnici ovog sporazuma opredijeljeni su za:
- a) hitno provesti, a najkasnije u roku od šest (6) mjeseci od uspostave vlasti na svim nivoima, ograničene promjene Ustava BiH i usvojiti izmjene i dopune Izbornog zakona BiH suglasno odluci Ustavnog suda BiH i presudama Europskog suda za ljudska prava. Ova mjera uključuje reformu koja će zaštititi kolektivna prava i individualna prava suglasno Ustavu BiH i odluci Ustavnog suda BiH, te u skladu s presudama Europskog suda za ljudska prava (Predsjedništvo Bosne i Hercegovine i domovi naroda).
- b) Uspostavljanje pune ustavnosti i integriteta izbornog procesa.
Reforma pravosuđa
Potpisnici ovog sporazuma opredijeljeni su izvršiti cjelovitu reformu pravosuđa, vodeći se ustavnim nadležnostima BiH, entiteta i kantona, preporukama Evropske komisije, evropskim standardima, dosadašnjim iskustvima i dobrim evropskim praksama, čvrsto opredijeljeni za efikasnu borbu protiv organiziranog kriminala i korupcije.
Reforma sigurnosno - obavještajnog sustava
Potpisnici ovog sporazuma opredijeljeni su izvršiti reformu sigurnosno-obavještajnog sistema u cilju njegove potpune depolitizacije i profesionalizacije, kako bi se u cijelosti onemogućila zloupotreba tog sistema u političke ili neke druge svrhe.