Epidemija koje nikad nije bilo
Facebook upozorava na lažni video RT-a čiji prijevod se dijeli u BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Video “Epidemija koje nikad nije bilo”, kojeg je tijekom ožujka prevela i objavila stranica “Vakcine INFO”, o kojem je Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) ranije pisala, na Facebooku je sada označen kao lažan.
Nakon što je Faktograf, hrvatski medij koji je specijaliziran za fact-checking, odnosno provjeru činjenične točnosti tvrdnji u javnom prostoru, tijekom travnja ocijenio kako je doktor Claus Köhnlein tijekom gostovanja na njemačkoj podružnici televizije RT, koju financira Ruska Federacija, “iznio demantirane ili naprosto netočne tvrdnje o novom koronavirusu”, Facebook prije gledanja ili dijeljenja ovog videa upozorava na to da je riječ o “lažnoj informaciji”.
Na Facebook stranici “Vakcine INFO” koja je objavila kako je ovaj video dosegnuo više od jednog i pol milijuna ljudi, naglašavaju kako će to što je video proglašen lažnim doprinijeti njegovoj popularnosti.
“Nakon što je intervju s njemačkim dr. Clausom Köhnleinom vidjelo skoro dva milijuna ljudi, ‘nezavisna fact-checker’ organizacija ga je proglasila lažnim. Iako cenzurirana, objava i dalje može se dijeliti, a sada će se vjerojatno još više ljudi zainteresirati da pogleda što to kriju od njih”, navode na stranici.
Jednostran i neutemeljen video
Kako je za BIRN BiH kazala Ana Benačić, novinarka koja je radila provjeru točnosti iznesenih tvrdnji u videu, doktor Köhnlein je iznio tvrdnju o PCR testovima koja se provlačila u nerevidiranom znanstvenom radu, koji je u konačnici povučen.
“Također, ustvrdio je da koronavirus ne doprinosi povećanju ukupne smrtnosti, što je demantirao Europski projekat za praćenja smrtnosti (EuroMOMO). Iz meni nedokučivog razloga ustvrdio je da virus nije izoliran, što je apsolutno netočno”, rekla je Benačić dodavši kako je prethodnih dana koronavirus izoliran i u Hrvatskoj.
Kako je Benačić pojasnila, nakon dobivanja zahtjeva za provjeru ili primjećivanja viralnog širenja određenog sadržaja, u Faktografu “nastojimo ustvrditi što su tvrdnje u tom sadržaju i jesu li one konzistentne sa znanosti, koja ima svoju metodu i gradaciju relevantnosti sadržaja”.
Doktor Köhnlein u videu je objasnio kako je najmanje svaki drugi oboljeli u Italiji lažno dijagnosticiran, navodeći kako su mnogi preminuli zbog pogrešnog liječenja. Njegove izjave bile su u potpunoj suprotnosti sa službenim stavovima njemačkih i talijanskih vlasti, Europske unije i Svjetske zdravstvene organizacije.
Internet stranica Mimikama koja se od 2011. godine bavi informiranjem javnosti o internetskim prevarama i lažnom izvještavanju, suzbijanjem zloupotreba na internetu te promocijom medijske pismenosti, ovaj video je nakon objavljivanja ocijenila kao jednostran i neutemeljen.
Kako je Mimikama ukazala svojom analizom, doktor Köhnlein nije nepoznata osoba u ovoj oblasti. On je i ranije isticao svoje mišljenje o tome da su virusi poput svinjske gripe i ebole izmišljeni samo zbog ostvarivanja profita, a protivnik je i cijepljenja.
Kako kaže Benačić, činjenica da je video objavljen na stranici “Vakcine INFO” je važna budući da su “grupe formirane oko protivljenja cijepljenju pogonsko gorivo velikog dijela zavjera”.
Najnoviji izvještaji Europske unije (EU) koji ukazuju na širenje prokremaljskih dezinformacija o koronavirusu upozoravaju da se promoviranje anticijepljenje tijekom koronavirusa s društvenih mreža, putem kojih se dugo vremena plasiraju ove informacije, proširilo i na razne internet stranice.
Koronavirus plodno tlo za lažne vijesti
U članku koji je objavljen na stranici EUvsDisInfo naveden je primjer s kraja siječnja ove godine kada je na stranici Katehon objavljen članak u kojem sugerira “postojanje široke baze znanstvenih studija koje postavljaju pitanje sigurnosti i učinkovitosti cijepljenja”.
Kako se navodi u ovom članku, od sredine ožujka primjetan je i rast dezinformacija o cijepljenju, pri čemu upozoravaju da “širenje informacija protiv cijepljenja iz prokremaljskih dezinformacijskih odjela znači da postaju odgovorni za one koji će se ustručavati potražiti profesionalnu medicinsku njegu, što potencijalno može ugroziti živote”.
The New York Times (NYT) je u članku “Putinov dugi rat protiv američke znanosti” opisao kako računi na Twitteru sa sjedištem u Rusiji utječu na “zajednicu koja se bori protiv cijepljenja”.
U ovom članku navedeno je kako je kremljeva publika iznenađujuće velika, pri čemu se videozapisi s RT-a u prosjeku pregledaju milijun puta dnevno.
Kako je kazala Benačić, koronavirus je plodno tlo za širenje lažnih vijesti, navodeći kako je skovan i termin “infodemija” (op.a. epidemija informacija), što je doprinijelo da Faktograf u prethodnih mjesec dana ima više od 40 otkrivenih dezinformacija.