“Srebrena malina”
Fikret Hodžić od federalnog ministarstva dobio 200.000 KM poticaja
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica firmi F.H. Srebrena Malina, u vlasništvu Fikreta Hodžića, koja je dospjela u žižu javnosti nakon informacije o uvozu 100 respiratora iz Kine po cijeni od 10,5 milijuna KM, dodijelilo je kroz projekte održivog povratka 200.000 KM, potvrđeno je za Inforadar iz ovog ministarstva.
U odgovoru na pitanja koje su uputili novinari Inforadara o grantovima – pomoći poljoprivredi, start up programa i programima pomoći održivog povratka, navedeno je da „Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica za sve projekte koji se realiziraju u okviru programa pomoći održivosti povratka, a koji imaju za cilj zapošljavanje povratnika, raspisuje javne pozive na koje se mogu prijaviti povratnici ili pravne osobe koja imaju namjeru zapošljavati povratničku populaciju sa svojim projektima“.
''Program ‘Zapošljavanja povratnika u maloj privredi’, po Javnom pozivu broj: 03-36-2-120-1/16 od 01.04. 2016. F.H. ‘Srebrena malina’ d.o.o. je na javni poziv aplicirala s projektom: ‘Gradnja hladnjače za skladištenje maline, prerada i konzerviranje voća’, ispunila je sve tražene uvjete i bila je jedini aplikant s područja općine Srebrenica sa 119 bodova na konačnoj rang listi“, navode iz Ministarstva.
Pojašnjavaju, visina odobrenih sredstava je određena „u skladu s Programom, odnosno prema vrsti djelatnosti kojom se subjekt bavi i broju radnika iz kategorije povratnika koji će biti zaposleni kroz projekat“, ističući kako je za proizvodnu djelatnost programom utvrđena visina sredstava po jednom novouposlenom – 20.000 KM.
„Za realizaciju ovog projekta i upošljavanje pet novih radnika iz kategorije povratnika na period ne kraći od 36 mjeseci poslovnom subjektu F.H. ‘Srebrena malina’ d.o.o. Srebrenica odobreno je 100.000 KM. S korisnikom je zaključen ugovor o namjenskom utrošku sredstava. Ugovorena obveza se sastoji od dvije aktivnosti: utrošak sredstava u investiciju prijavljenog projekta na javni poziv i zapošljavanje u konkretnom slučaju pet povratnika. Za ovaj projekat Ministarstvo je izvršilo monitoring, izvještaj je pozitivan, odnosno sredstva su namjenski utrošena“, istaknuli su iz Ministarstva.
Inforadar je naknadno uputio pitanja u vezi s imenima ljudi koji su zaposleni u okviru ovog projekta, čije odgovore očekuje.
Iz Ministarstva dalje navode da se firma Fikreta Hodžića prijavila i za program Zapošljavanje povratnika u maloj privred za 2018. i 2019. godinu s projektom: ‘Kupovina stroja za preradu griza i proizvodnju soka’, ističući kako je ispunila „sve tražene uvjete i bila prvorangirani potencijalni korisnik za općinu Srebrenica sa 70 bodova“.
Kako navode, nije navedeno tko su bili ostali sudionici u okviru ovog poziva.
Za realizaciju ovog projekta i zapošljavanje pet novih radnika iz kategorije povratnika na period ne kraći od 36 mjeseci odobreno je također 100.000 tisuća KM, navode iz Ministarstva, ističući kako je s korisnikom „zaključen ugovor o namjenskom utrošku sredstava“.
„Ugovorena obveza se sastoji od dvije aktivnosti: utrošak sredstava u investiciju prijavljenog projekta na javni poziv i u konkretnom slučaju zapošljavanje pet (5) povratnika. Za ovaj projekt, također Ministarstvo vrši monitoring i prati realizaciju programa u periodu od 36 mjeseci. Po završenom monitoringu povjerenstvo će podnijeti izvještaj o namjenskom utrošku sredstava“, ističu iz Ministarstva za izbjeglice.
Podsjećaju, Firma F.H. Srebrena Malina i Fikret Hodžić u žižu javnosti dospjeli su nakon što je magazin Fokus.ba objavio da je ova firma za proizvodnju malina sklopila ugovor o nabavci 100 respiratora, vrijedan 10,5 milijun maraka, koje su izdvojene iz budžeta, s Federalnim stožerom civilne zaštite, na čijem je čelu Fahrudin Solak, iako je u tom trenutku znao da nema dozvolu za uvoz medicinske opreme.
Čak i pod pretpostavkom da Federalni stožer CZ nije raspolagalo saznanjima da Srebrna malina nije ovlaštena za uvoz medicinske opreme, točnije respiratora, shodno postojećim zakonskim propisima to su bili dužni provjeriti prije sklapanja ugovora.
Nakon burnog negodovanja javnosti priopćenjem za javnost se oglasio Hodžić, s tvrdnjom da je ponosan „da je njegova kompanija, u vrlo specifičnim i teškim tržišnim uvjetima, uspjela nabaviti 100 respiratora za potrebe zdravstvenog sustava Federacije BiH“.
Također Inforadar posebno napominje kako su Fikret Hodžić i ministar Ministarstva za izbjeglice Edin Ramić, koji je Hodžiću u dva navrata odobrio ukupno 200.000 KM, stranački povezani preko SDA, ali i da potiču iz iste regije.