Islamska zajednica
Gdje su 'nestali' paradžemati?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Za nešto više od godinu dana u BiH je ugašeno deset paradžemata, objavile su Nezavisne novine.
Prije nekoliko godina, podsjećaju banjalučke novine, bilo ih je blizu 70, sredinom 2019. bio je aktivan 21, a sada ih je, po informacijama kojima raspolaže Islamska zajednica (IZ) u BiH - svega 11.
Muhamed Jusić, savjetnik reis-ul-uleme za odnose s medijima, kaže za Nezavisne novine da IZ u BiH i dalje vodi proces integracije i monitoringa grupa i pojedinaca koji organiziraju vjerski život muslimana izvan okvira IZ u BiH.
"U proteklom periodu evidentirano je 11 takvih lokacija ili skupina širom Bosne i Hercegovine. U nekim od tih objekata okuplja se do 10 ljudi, niti u jednom više od 30, osim kada organiziraju posebne tribine ili predavanja na kojima se okupi veći broj ljudi iz BiH i dijaspore", rekao je Jusić.
Prema njegovim riječima, nijedan od tih objekata ili organizacija nije uveden u registar IZ i IZ u BiH ne može odgovarati za njihove aktivnosti.
"IZ u BiH i dalje radi na integriranju svih pojedinaca i skupina koje prihvaćaju njeno učenje i njen organizacijski okvir, te istovremeno ne može snositi odgovornost za one koji djeluju izvan njenih okvira", rekao je Jusić.
Međutim, Dušanka Majkić, zamjenica predsjedavajućeg Zajedničke komisije za obranu i sigurnost BiH, pita se da li je zaista još "preživjelo" svega 11 paradžemata.
"Prvo, trebalo bi da znamo kolika je točnost tih podataka da ih je svega 11. Postoji Ministarstvo sigurnosti BiH, koje bi trebalo da taj podatak zna. Međutim, također znamo da u prethodnom mandatu pet godina na tom planu prethodni ministar nije ništa činio. Sumnjam da će i sadašnji ministar na tom planu nešto uraditi", kazala je Majkić za Nezavisne.
Prema njenim riječima, poznato je i da u mnoge dijelove BiH policijske snage nisu smjele ni ući.
"U BiH, kada je u pitanju sigurnosni rizik, znamo da nismo nikada imali pravu informaciju. Sve stvari koje čujemo, ne možemo nikako shvatiti kao konačne i potpuno istinite. Ne postoji nijedan sigurnosni rizik u BiH kojim se zemlja uspješno bavila. Ostavili smo da to rješava ili međunarodna zajednica ili da ponešto mi uradimo, kada nas netko prisili", istakla je Majkićeva.
Kako je dodala, pokazuje se totalna neefikasnost zemlje koja na ključnim stvarima, a koje su važne za sve njene građane, nije u stanju dati bilo kakav odgovor koji će ulijevati povjerenje.
Nezavisne novine podsjećaju kako je "obračun" s pojedincima i grupama koje organiziraju vjerski život izvan okvira IZ u BiH počeo 2016. godine, kada su udruženim snagama djelovale i policija i inspekcija. Pritom su i predstavnici IZ u BiH razgovarali s predstavnicima paradžemata.
Neki od paradžemata koji su prije četiri godine bili pod lupom policije i inspekcije jesu i Stijena, u općini Cazin, te Ošve, općina Maglaj.
Stručnjaci su mišljenja da, promatrano sa sigurnosnog aspekta, fokus na paradžematima i dalje treba da ostane prisutan, sve dok se ne riješi potpuna integracija svih njih.