Digitalni identitet

Građani BiH će do 2026. Imati digitalni novčanik sa e-osobnom, e-vozačkom...

Građani će dobiti mogućnost da koriste digitalni identitet, potpis i niz drugih usluga koje će im olakšati svakodnevne aktivnosti.
Vijesti / Flash | 23. 10. 2024. u 19:05 Z. D. | Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U sklopu ovogodišnje Network konferencije održan je panel posvećen digitalizaciji servisa javne uprave, gdje su učesnici razgovarali o napretku u digitalnim uslugama, s posebnim naglaskom na e-novčanik.

Panel je okupio ključne predstavnike bh. vlasti i međunarodnih organizacija, među kojima su bili Edin Forto, ministar komunikacija i prometa BiH, Davor Bunoza, ministar pravde BiH, Almir Badnjević, direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA), Svjetlana Perković, pomoćnik direktora - Sektor za IT Uprava za indirektno oporezivanje BiH i Darija Softić-Kadenić, Ministrica pravde i uprave Kantona Sarajevo, Ministarstvo pravde i uprave Kantona Sarajevo.

Prošlogodišnji panel otvorio je mnoga važna pitanja vezana uz digitalizaciju servisa, a tada su se mogla čuti i obećanja da će ova tema biti prioritet za bh. vlasti.

Ovogodišnji panel pružio je uvid u ono što je postignuto u proteklih godinu dana, kao i u planove za budućnost, s posebnim naglaskom na implementaciju e-novčanika.

Napredak, ali i dalje izazovi u primjeni digitalnih rješenja

Almir Badnjević, direktor IDDEEA, naglasio je važnost prelaska na digitalne procese unutar javne uprave.

‘’Spomenuli smo rat s CIPS prijavnicama i smatram da je vrijeme da se objasni suštinski problem i zašto to nije zaživjelo’’ rekao je Badnjević te objasnio kako zakon omogućava elektronsku razmjenu podataka među institucijama, što je IDDEEA I omogućila, ali je naglasio da mnoge općine i gradovi još uvijek nisu promijenili svoje interne procedure.

Foto: Bljesak.info / Almir Badnjević, direktor IDDEEA

‘’Veliki broj općina i gradova omogućio je elektronsku razmjenu podataka, ali više od pola njih i dalje traži tiskane dokumente od građana. To je besmisleno u digitalnom dobu’’, izjavio je Badnjević.

Dodao je da je IDDEEA razvila novu platformu koja će omogućiti digitalnu razmjenu podataka, čime će se građanima olakšati svakodnevne procedure poput potvrde prebivališta.

Badnjević je posebno istaknuo planove za uvođenje e-novčanika, koji će, kako kaže, omogućiti građanima besplatan digitalni identitet, e-potpis, e-zdravstvenu i e-vozačku dozvolu.

Foto: Bljesak.info / Davor Bunoza, ministar pravde BiH

‘’Do 2026. godine, BiH će ući u projekt e-novčanika koji će biti besplatan i kompatibilan sa standardima Europske unije’’, rekao je.

Podrška međunarodne zajednice za brži razvoj digitalizacije

Stefano Ellero, predstavnik Delegacije Europske unije u BiH, naglasio je važnost ubrzavanja procesa digitalizacije.

Podlijelio je sa okupljenima I pozitivna iskustva iz Italije, za koju kaže da je u pilot projektu kojim je građanima omogućeno da imaju svoj e-novčanik, u sklopu kojega imaju osobnu I vozačku iskaznicu, koju organi poput policije prihvaćaju kao validan dokument prilikom identifikacije.

‘’Nekad imam osjećaj da ljudi u BiH ne razumiju što je to digitalizacija i zašto je dobra, pa joj se zato i opiru. Međutim, to nije dobro u prvom redu za biznise, a onda I za ostale građane,“ izjavio je Ellero.

Prema njegovim riječima, digitalizacija, poput uvođenja e-novčanika, može značajno poboljšati efikasnost u javnom, privatnom i poslovnom sektoru.

Foto: Bljesak.info / Stefano Ellero, predstavnik Delegacije Europske unije u BiH

‘’Kompanije će tada lakše i brže raditi posao, posebno lokalne. Bojim se da bez solidnog sistema digitalizacije kompanije neće moći biti konkurentne na tržištu EU’’, dodao je.

Ellero je također naglasio da BiH ima priliku brzo postići napredak u digitalnom sektoru, te da će EU nastaviti pružati podršku u tom procesu.

Uprava za neizravno oporezivanje svakim danom zaprima sve više dokumenata sa digitalnim potpisom.

''UNO BiH je do sada zaprimila 1 milijun dokumenata sa elektronskim potpisima. Na prošloj konferenciji taj broj bio je 200.000'', navela je Svjetlana Perković, pomoćnik direktora - Sektor za IT Uprava za indirektno oporezivanje BiH.

E-novčanik kao ključ budućnosti

Jedan od centralnih zaključaka panela bio je da će uvođenje e-novčanika predstavljati prekretnicu za digitalnu javnu upravu u BiH.

Građani će dobiti mogućnost da koriste digitalni identitet, potpis i niz drugih usluga koje će im olakšati svakodnevne aktivnosti.

Iako postoje izazovi u implementaciji, uz podršku domaćih institucija i međunarodne zajednice, jasno je da BiH ima priliku da do 2026. godine uspostavi modernu, digitalnu javnu upravu koja će biti u skladu sa standardima Europske unije.

Kopirati
Drag cursor here to close