OSCE

Građani mogu pobijediti korupciju

Konferencija je sudionicima pružila platformu za ocjenu trenutnog stanja u borbi protiv korupcije u BiH, kao i za razgovor o instrumentima, podršci i resursima…
Vijesti / Flash | 11. 12. 2024. u 14:10 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Razorni efekti korupcije, od rasipanja javnih dobara, do opadanja razine stranih ulaganja, atmosfere apatije i nepovjerenja, očigledni su i neosporni, suglasili su se sudionici konferencije "Uloga građana u procesima borbe protiv korupcije", održane danas u Sarajevu.

Uloga građana

U okviru obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini organizirala je konferenciju koja je okupila više od 60 predstavnika institucija širom BiH, nevladinih i međunarodnih organizacija, akademskih institucija te građana i mladih. Cilj konferencije je ukazati na značaj sudjelovanja građana u borbi protiv korupcije, načine na koji se građani mogu boriti protiv korupcije te kako kroz dijalog, obuku i izradu strategija mogu doprinijeti u suzbijanju korupcije.

Ovom konferencijom, Misija je službeno okončala svoju antikorupcijsku turneju – niz javnih događaja organiziranih u Banja Luci, Bihaću, Brčkom, Mostaru, Trebinju i Tuzli – koji su imali za cilj promovirati sudjelovanje građana u procesima borbe protiv korupcije.

''Naš pristup temelji se na uvjerenju da su građani u samom središtu promjene. Vi, građani BiH, upravo vi ste ti koji mogu i trebaju identificirati i prijaviti korupciju. Reforme institucija same po sebi nisu dovoljne za stvarnu promjenu. Postizanje stvarne promjene zahtijeva vaše učešće, vaše djelovanje i vašu podršku'', izjavio je veleposlanik Brian Aggeler, šef Misije OSCE-a u BiH.

Osobno opredjeljenje

Konferencija je sudionicima pružila platformu za ocjenu trenutnog stanja u borbi protiv korupcije u BiH, kao i za razgovor o instrumentima, podršci i resursima potrebnim za aktivno sudjelovanje građana, medija, organizacija civilnog društva i institucija u borbi protiv korupcije. Također su predstavljeni mehanizmi prijavljivanja korupcije, pri čemu je istaknuta veoma važna uloga sudjelovanja građana u borbi protiv korupcije.

Borba protiv korupcije izlazi izvan okvira reforme institucija – ona zahtijeva osobno opredjeljenje i angažman.

Mevludin Džindo, pomoćnik direktora Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, istaknuo je da sustav javnih institucija ima obvezu da stvori pretpostavke za stvarni angažman građana u borbi protiv korupcije.

''Angažman mora biti proaktivan - na način da na individualnoj razini omogući da svaki građanin može ukazati na koruptivna ponašanja, a s druge strane da kroz građanski aktivizam da doprinos procesima kojima naše društvo postaje društvo prilika za sve i to utemeljeno na jednakom tretmanu i nediskriminaciji'', kazao je Džindo.

Kopirati
Drag cursor here to close