Nema mjesta panici
Građani nemaju razloga za sumnju u kvalitetu lijekova koji se nalaze na tržištu BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH nadležno je regulatorno tijelo za oblast lijekova i medicinskih sredstava u BiH i sve sumnje na neželjena djelovanja lijekova i medicinskih sredstava prijavljuju se toj instituciji što je definirano i Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima.
Direktorica Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH Nataša Grubiša kaže da su za prijavljivanje sumnji na neželjena djelovanja lijekova zaduženi zdravstveni radnici, odnosno zdravstvene ustanove i nositelji dozvola za stavljanje lijeka u promet.
''U određenim državama mogućnost izravne prijave sumnji na neželjena djelovanja lijekova imaju i pacijenti, ali to nije slučaj s našom državom'', kazala je.
Poručuje da građani nemaju razloga za sumnju u ispravnost lijekova koji su im dostupni putem legalnih tokova te precizira da se u Kontrolnoj laboratoriji Agencije najsuvremenijom opremom radi kontrola kvaliteta svih lijekova koji dolaze na tržište BiH.
''Kod svih lijekova, posebno kod rizičnih lijekova (u koje spadaju i vakcine) izuzetno je značajno da se čuvaju i distribuiraju u strogo kontroliranim uvjetima koji su naznačeni u sažetku karakteristika lijeka, uputstvu za pacijenta i na pakovanju lijeka'', ističe.
Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH u ovoj godini imala je oko 150 prijava sumnji na neželjena djelovanja lijekova, od toga se oko deset prijava odnosilo na neželjene reakcije na vakcine.
- Ocjenom uzročno-posljedične veze između prijavljene neželjene reakcije i suspektnog lijeka (lijek na koji se sumnja da je izazvao neželjenu reakciju) konstatovano je da nismo u ovoj godini imali ozbiljna neočekivana neželjena djejstva na lijekove. Što znači da su sva prijavljena neželjena djejstva već opisana u sažetku karakteristika lijeka, odnosno u uputstvu za pacijenta - navodi direktorica Grubiša.
Ističe da sumnju na neželjeno djelovanje lijeka građani trebaju prijaviti zdravstvenom radniku radi evidencije kroz tzv. službeni farmakovigilantni sutav i ocijene njene uzročno-posljedične veze s primijenjenim lijekom u najkraćem mogućem roku.
''Apeliramo na zdravstvene radnike i nositelje dozvola da prijavljuju sve sumnje na neželjena djelovanja lijekova Agenciji putem obrazaca koji su dostupni na internet stranici naše agencije www.almbih.gov.ba da bismo na vrijeme reagirali i ispitali svaku sumnju te o tome blagovremeno obavijestili javnost'', istaknula je.
Direktorica Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH Nataša Grubiša naglašava da građani nemaju razloga za sumnju u kvalitetu lijekova koji se nalaze na tržištu BiH, jer Agencija kao nadležno tijelo u BiH za oblast lijekova i medicinskih sredstava revnosno radi na ostvarivanju svog cilja, a to je zaštita javnog zdravlja stanovništva osiguranjem dostupnosti kvalitetnih, efikasnih i sigurnih lijekova.