Opali po džepu

Gratz predlaže Zakon o zabrani državnih poslova za rodbinu članova Vlade

Vijesti / Flash | 02. 12. 2016. u 12:52 Z.S.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Federalni zastupnik Naše stranke Dennis Gratz izradio je i uputio u proceduru Prijedlog zakona o zabrani zapošljavanja užih članova obitelji predsjednika i potpredsjednika FBiH i članova VFBiH u javnim tijelima.

"Mislim da nema potrebe pretjerano objašnjavati u kojoj mjeri je zloupotreba položaja rasprostranjena praksa u bh. društvu. Samo posljednjih dana smo svjedočili tome da su djeca premijera Federacije i zamjenice premijera zaposleni u državnim agencijama, čak unatoč moratoriju Vlade na zapošljavanje u državnom sektoru", pojasnio je.

Trenutno postoje zakonski propisi o zloupotrebi položaja i sukobu interesa, ali isti ne precizira dovoljno ovu oblast, kaže Gratz.

"Cilj Zakona koji predlažem jeste da dopuni i garantira provedbu sankcije za zloupotrebu položaja, ali i da se uspostavi politička kultura u kojoj nositelji funkcija neće ni pomišljati da koriste funkciju za osobne interese svojih bližnjih. Ako netko kaže da 'postoje već propisi', ja kao protuargument nudim stvarnost koja očigledno nije uređena tim dosadašnjim propisima i iziskuje nove, jer je korupcija toliko metastazirala da postaje transparentna“, kaže Gratz.

Gratz je dodao da prijedlog predviđa kažnjavanje prekršitelja novčanom kaznom u iznosu između 50.000 i 100.000 KM za odgovorne osobe koja daju posao, a između 25 i 50 tisuća za one koji posao dobiju.

Gratz kaže da ovaj Zakon ne uvodi nikakvu diskriminaciju već cilja da ukine postojeću.

"Bilo bi cinično reći da ovaj Zakon diskriminira kćerke i sinove premijera i ministara, a da stavlja u povlašten položaj 500 tisuća nezaposlenih ljudi, koji nemaju uže rođake u vrhu vlasti. Zapravo odsustvo ovakvog zakona proizvodi diskriminaciju, ostavljajući uvjete da neke poslove dobivaju samo rođaci dužnosnika, dok stotine tisuća ljudi bez tih 'krvnih privilegija' bivaju diskriminirani na natječajima“, kaže Gratz.

Svrha ovog zakona je, kaže Gratz, ojačati kredibilitet institucija, povećati povjerenja građana u njih i stvoriti preduvjete za razvoj društva.

"Federaciji trebaju vlasti koje će provesti reforme, a te reforme su moguće samo ako njihovi nosioci budu moralni primjer. Teško je o reformama govoriti, ako se nađete u situaciji premijera Novalića da govorite mladim ljudima da ne sanjaju o državnom sektoru, a dijete vam zaposleno tokom vašeg mandata upravo tu. Vlast bez povjerenja i podrške građana nije demokratska vlast u punom kapacitetu, a ako usvojimo ovaj zakon ona će imati uslove da stekne povjerenje“, kazao je Gratz.

Kopirati
Drag cursor here to close