Julian Borger
Guardian o BiH: Što pomaže džihadistima da otvore novu frontu u srcu Europe
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Visoka stopa nezaposlenosti, etničke tenzije i paraliza političkog sustava pomažu džihadistima da otvore novu frontu u srcu Europe, u Bosni i Hercegovini, piše novinar Guardiana Julian Borger iz Sarajeva, koji navodi da Islamska država širi svoj utjecaj, novači borce u bivšoj jugoslavenskoj državi, inicira terorističke aktivnosti, koristeći to što mladi nemaju posla, a u državi vlada političkih kaos.
To sve pali alarm u zapadnim prijestolnicama, diplomate plaši da mješavina ekonomskih problema i etničkih tenzija predstavlja odličan teren za ekstremizam.
''Europa može doći do situacije da žali na tome što se nije uspjela suočiti s bosanskim strukturalnim problemima dva desetljeća poslije rata“, navodi Borger, te podsjeća kako je Islamska država ranije ovog mjeseca objavila snimku u kojoj prijeti akcijama na Balkanskom poluotoku, naročito u BiH.
''Nedavno objavljeni izvještaj o džihadizmu navodi da su povratnici iz Sirije i Iraka spremni za borbu, osposobljeni za ratovanje i ideološki radikalizirani. Oni predstavljaju izravnu prijetnju ne samo za sigurnost BiH već i za sigurnost regije, a i šire'', piše Borger.
U tekstu se navodi kako se srž problema krije u velikoj nezaposlenosti, čak 63 posto mladih nema posao i vremenom gubi mogućnost da upravlja sobom, što koriste radikalne islamističke organizacije.
''Oslikavajući idealan život u Siriji, lideri džihadista zavode ljude iz BiH, s Kosova i iz Albanije, kao što to rade u Francuskoj, Somaliji, Jemenu, Libiji... Vlast u BiH definiraju kao neprijatelje islama koji ljude gledaju kao ovce i pripremaju nove genocide“oo piše Borger.
Isis targets vulnerable Bosnia for recruitment and attack http://t.co/JIO6iz0zBi
— Julian Borger (@julianborger) June 25, 2015
U tekstu se navode imena Abida Podbićanina i Inesa Midžića koji se pojavljuju u snimci Islamske države posvećenom Balkanu, a Borger podsjeća i na nedavni napad u Zvorniku, kada je 24-godišnji Nerdin Ibrić napao policijsku stanicu i ubio jednog policajca.
''On je lokalni momak koji se vratio iz Sirije, ali je utjecaj džihadista na njega i dalje bio veliki. Njegov otac je bio jedan od 750 muslimana koje su Srbi ubili u lipnju 1992. godine'', navodi Borger.
Britanski novinar također piše i o reakcijama srpskih dužnosnika, koji su iskoristili terorizam u Zvorniku da uhite veliki broj Bošnjaka uz najavu da će biti formirana nova specijalna jedinica policije Republike Srpske.
Borger tekst zaključuje navodima kako su zapadni dužnosnici nakon toga uputili savjet vlastima u bih kako bi bilo bolje da postojeće policijske snage, podijeljene u 22 sektora pobrinu bolje da surađuju nego da se stvara nova jedinica.