poručio Hrvatskoj

Hahn: Nijedna zemlja ne bi trebala ometati drugu na europskom putu

Vijesti / Flash | 10. 09. 2016. u 12:04

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Europski povjerenik za proširenje i susjedsku politiku Johannes Hahn u subotu je u Beogradu podržao i ohrabrio nastojanja Srbije da postane članicom Europske unije i poručio da nijedna zemlja ne bi trebala ometati drugu u njezinom pridruživanju Uniji, izrazivši također uvjerenost da i dalje vrijedi odluka hrvatskog Sabora o potpori Srbiji na europskom putu.

"Podsjetit ću da je hrvatski parlament velikom većinom glasovao da se podrži Srbija na putu ka Europskoj uniji. To je učinjeno nedavno, u prethodnoj vladi. Iz dobrih razloga i uvjerenja očekujem da to glasovanje i dalje vrijedi", rekao je novinarima Hahn poslije sastanka s premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem i sjednice srbijanske vlade kojoj je nazočio.

Hahn je na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji, odgovarajući na pitanje hoće li EU reagirati na retoriku Zagreba i može li Hrvatska blokirati eurointegracije Srbije zbog zakona o univerzalnoj jurisdikciji, odgovorio kako Bruxelles prati sve izjave i poruke, te pohvalio odluku Beograda da se suzdrži u reagiranju na izjave i poruke iz Zagreba.

"Pratimo i promatramo svaku izjavu i zahvalan sam srbijanskom premijeru i njegovoj vladi na suzdržanim reakcijama", rekao je europski povjerenik za proširenje i susjedsku politiku.

"Ja sam prijatelj Srbije zato što vjerujem u pomirenje i potrebu da se pridonese daljem napretku regije... Moj zadatak nije da provociram, već suprotno", rekao je Hahn, poručivši kako je na putu eurointegracija regiji potreban mir.

"Svaka zemlja je bolje zaštićena i ima bolju perspektivu ako je u EU-u", poručio je europski povjerenik u Beogradu.

"Potrebno je vrijeme, ali mi smo odlučni ići ka konačnom cilju - pristupanju Srbije EU-u. Bilo je nekih sumnji poslije Brexita kakvo je raspoloženje, ali su svi europski lideri izrazili snažnu opredijeljenost kada je riječ o proširenju na zapadni Balkan i Srbija je na vrhu te liste. Budite uvjereni u odlučnost EU-a i našu podršku da se pridružite europskoj obitelji", rekao je Hahn.

Odgovarajući na pitanja o situaciji na Kosovu i učestalim incidentima kojima su izloženi Srbi, Hahn je rekao da su u Bruxellesu "u potpunosti svjesni svih problema", te da vjeruje kako će "multilateralna postavka poslužiti premošćivanju bilateralnih problema" Beograda i Prištine.

"Međutim, ne možemo mijenjati sve od danas do sutra - postoje povijest i iskustva, a to je izazov za političare koji imaju viziju - da se ide naprijed, ali da se ne izgubi iz vida interes naroda i građana. Na sreću, vaš premijer je državnik", ocijenio je Hahn, koji je nakon jutrošnjeg sastanka s Vučićem nazočio sjednici Vlade Srbije zajedno sa šefom misije EU-a u Beogradu Michaelom Davenportom.

Srbijanski premijer izjavio je da će se Srbija u regiji "ponašati odgovorno", te da je "strateški cilj Srbije članstvo u EU-u, ali će znati zaštititi svoje nacionalne i državne interese".

"Kad nismo suglasni s EU-om u svemu, to ćemo jasno iskazati, ali želimo biti dio tog tipa društva, dijeliti te vrijednosti i mislim da ćemo do mnogih rješenja u budućnosti morati, htjeti i željeti doći", rekao je Vučić na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s Hahnom.

Vučić nije izravno odgovorio očekuje li da će se ublažiti tenzije između Zagreba i Beograda poslije izbora u Hrvatskoj, poručivši da će iz Beograda i ubuduće izostati teške riječi na račun Hrvatske i njezinih građana.

"To je bila jedna od naših tema i zahvalan sam Johannesu Hahnu što, za razliku od nekih drugih u EU-u, ne bježi od teških tema i vrućeg krumpira u rukama. Ni danas nećemo reći ni jednu ružnu i tešku riječ na račun Hrvatske i njezinih građana. Mnogi su bili opsjednuti i Srbijom i Srbima, iz meni nepoznatog razloga govorili su i o meni, ali o njima nitko ovdje nije tako govorio, osim kad su izgovorene teške uvrede", rekao je Vučić.

On je poručio da Srbija želi dobre odnose sa svima u regiji "jer zna koliko je regija važna" i ponovio da će se Beograd ponašati odgovorno kada je riječ o stabilnosti, miru i ekonomskom napretku u regiji.

Kopirati
Drag cursor here to close