Lakši dolazak
''Građani BiH u dijaspori vezani za domovinu, to redovno dokazuju''
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Savez dopunskih škola BiH u dijaspori sa sjedištem u Stuttgartu prenosi želju građana BiH u dijaspori za posjetu domovini u vrijeme ovogodišnjih odmora te apelira na nadležne organe u BiH da iznađu način da se omogući njihov olakšan dolazak i boravak, uz neophodne mjere zaštite.
Predsjednik Saveza Haris Halilović ističe u izjavi za Fenu da Savez često dobiva pitanja bh. građana u dijaspori o tome kakva je situacija na granicama, može li se i kako najlakše do Bosne i Hercegovine, mora li se po ulasku u BiH ići u izolaciju.
Obitelj i prijatelji
''S obzirom na još izvanrednu situaciju zbog koronavirusa, posebne mjere kontrole na granicama, u većini država u kojima žive - i u domovini, jedno od najčešćih pitanja koje se postavlja i na koje se traži odgovor u dijaspori BiH jeste može li se i kako do domovine, do Bosne i Hercegovine'', kazao je.
Pročitajte još
Mišljenja je da vezivanje građana BiH u dijaspori za domovinu, i u ovoj kriznoj situaciji, osim ekonomskog faktora nosi i niz drugih pozitivnih stvari poput održavanja rodbinskih i prijateljskih veza, razmjene znanja i iskustava, uređenja i upravljanja imovinom u domovini, novih poslovnih kontakata.
''Ponosni smo na mjere poduzete od vlasti u domovini, u borbi protiv pandemije koronavirusa, koje daju dobre rezultate. I protekla dva mjeseca dijaspora je s velikom pažnjom pratila situaciju i događaje u domovini. Vođeno je, i vodi se, niz akcija pomoći'', naglasio je.
Vezanost
Podsjeća da po neslužbenim podacima, u svijetu živi više od dva milijuna građana Bosne i Hercegovine i građana porijeklom iz BiH. Veliki broj njih je dosad godišnje odmore ili dio tog vremena provodio u Bosni i Hercegovini.
''Bosna i Hercegovina može biti ponosna na svoju dijasporu. Građani BiH u dijaspori su vezani za domovinu, što svakodnevno dokazuju'', poručio je Halilović.
Savez dopunskih škola Bosne i Hercegovine sa sjedištem u Stuttgartu (SR Njemačka) osnovan je 15. svibnja 2012. godine. Osnovni cilj je podrška dopunskom obrazovanju na maternjim jezicima djece građana iz ili porijeklom iz BiH u dijaspori, očuvanje maternjih jezika i kulture kod građana BiH koji žive u svijetu, podrška njihovoj integraciji u nova društva, borba protiv asimilacije i njegovanje veza s domovinom.