4,2 milijuna kn
HDZ je uzimao pozajmice uz znanje šefa Karamarka?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
HDZ RH je priopćenjem reagirao na izjavu poduzetnika Pavla Vujanovca, koji je u intervjuu za tjednik Nacional ustvrdio da mu HDZ duguje 4,2 mil. kn. Rekao je da je novac od njega 2014. i 2015. tražio Milijan Brkić, tada glavni tajnik HDZ-a. Vujanovac je ovih dana od HDZ-a zatražio povrat novca.
EKSKLUZIVNI INTERVJU Pavao Vujnovac: 'HDZ mi je dužan 4,2 milijuna kuna'
"HDZ navodi da je tih godina stranka uzimala kratkoročne pozajmice od Vujanovčevog Prvog plinarskog društva (PPD), uz znanje bivšeg predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka i da o njima postoje financijska izvješća. Svi koji govore drugačije, čine kazneno djelo", navodi HDZ u priopćenju.
Kandidat za predsjednika HDZ-a Andrej Plenković zatražio je od glavnog tajnika Ivana Domagoja Miloševića detaljno izvješće o financiranju stranačkih aktivnosti, priopćio je Plenkovićev izborni stožer.
"U svojoj kandidaturi za predsjednika HDZ-a Andrej Plenković se zalaže za transparentnost u financiranju i radu svih stranačkih tijela te odgovornost pojedinaca koji obnašaju stranačke dužnosti", stoji u priopćenju stožera koje je potpisao Davor Ivo Stier, glasnogovornik plenkovićeve izborne kampanje.
"Financijski izvještaj Državnog ureda za reviziju za 2014. navodi da se HDZ zadužio kod dvije poslovne banke i dva trgovačka društva koja nisu spomenuta u godišnjem financijskom izvještaju HDZ-a pa se samo može nagađati tko je dao kredite", kažu u Gongu za Index.hr, dodajući da HDZ kao stranka kojoj se sudi za netransparentno financiranje mora pokazati punu transparentnost.
To znači, objašnjavaju u Gongu, i detaljno objavljivanje svih informacija o kreditima i zajmovima, tko ih je dao, iznosi, kamatne stope, rokovi otplate, instrumenti, osiguranja...
"Državno izborno povjerenstvo (DIP) kao nadležno tijelo za kontrolu financijskog poslovanja političkih stranaka bi morao provoditi aktivniju kontrolu financijskih izvještaja stranaka i tražiti dodatne provjere putem drugih nadležnih tijela, a ne da se događaju ovakvi slučajevi gdje možete predati izvještaje s nepotpunim podacima. Možemo se samo zapitati postoji li učinkovita kontrola financijskog poslovanja političkih stranaka?!", kažu nam iz Gonga.
Kako je objasnio Dragan Zelić iz Gonga, nije sporno da se stranke financiraju od trgovačkih društava ili banaka, no sve mora biti transparentno.
"Podnijet ćemo zahtjevu DIP-u da se dodatni istraži tko su zapravo financijeri HDZ-a te utvrditi je li došlo do kršenja zakona. Javnost mora znati tko financira stranke. Riječ je o milijunima kuna, a mi ne znamo ni tko je dao taj novac ni pod kojim uvjetima", kaže Zelić na kraju.
"Problem financiranja političkih stranaka nisu pozajmice ili kreditno zaduživanje, jer će toga biti sve više zbog nedostatka javnog novca, već neučinkoviti nadzor financiranja zbog nedostatnih kapaciteta Državnog izbornog povjerenstva da nadzire tokove novca u politici, kaže Davorka Budimir iz Transparency international Hrvatska (TIH).
Naime, u TIH-u tvrde da kontrolna tijela javne vlasti koja su zadužena za praćenje financiranja nemaju alate i mehanizme kako bi se smanjila netransparentnost u poslovanju.
"Članovi DIP-a uglavnom su pravnici, bez stručnog znanja o ekonomskim temama i financijama, a na čelu tog tijela je predsjednik Vrhovnog suda koji većinu radnog vremena odrađuje na Vrhovnom sudu", kažu u TIH-u.
Državni ured za reviziju ima stručne kapacitete za obavlja nadzor poslovanja političkih stranaka, ali je problem u tome što nema alate i mehanizme da sankcionira nepravilnosti. Zato se uočene nepravilnosti stalno ponavljaju, kaže na kraju Budimir.