Hladno za sjever
Hladni rat za Sjeverni pol: Rusija kreće s naseljavanjem
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Globalno zatopljenje i povec´anje temperature na Sjeveru doveli su do ''hladnog rata'' za led koji se topi, piše novinar Die Welta Dirk Schümer.
Odavno, neprimijetno za vec´inu, punom parom se odvija rat za arktičke zalihe prirodnih resursa. O pravima na Sjeverni pol objavili su Rusija, Danska i Kanada. Ništa protiv dobivanja svog dijela kolača nemaju ni SAD i Norveška.
''Velika igra, slična onoj koja je vođena u 19. stoljeću između Rusije i Velike Britanije na istoku, sada se vodi na Sjeveru'', navodi autor, prenio je Sputnik.
Predmet spora je podvodni greben Lomonosov. Samo zemlja koja uključuje ovu stijenu u svoj kontinentalni pojas može pretendirati na regiju Sjevernog pola. Ruski znanstvenici navode da s točke gledišta geološke strukture greben Lomonosov pripada kontinentalnom pojasu Rusije. Danski geolozi su našli sličnost s pojasom Grenlanda, dok c´e kanadski istraživači vjerojatno govoriti o identičnosti s pojasom Kanade, tvrdi novinar.
Rusija je još 2001. godine zatražila u UN proširenje svojih granica arktičkog pojasa. Ruska zastava je 2007. godine podignuta na dnu oceana u točki Sjevernog pola. Nakon ovog simboličnog gesta slijedila je ''demonstracija sile'', piše Schümer: sada Rusija stvara vojne baze i radarske stanice na Arktiku.
Kanada za sada ostaje u oblasti znanstveno-istraživačkog rada, mada je Ministarstvo vanjskih poslova zemlje vec´ objavilo Arktik ''važnim dijelom nacionalne identičnosti''.
Zemlja je, prenosi Sputnik, 2011. godine održala u toj regiji velike vojne vježbe. Za sada, nitko se ne može nositi s ruskom vojnom silom na Arktiku, navodi se u članku.
Ako u borbu za Arktik uđu i SAD i Norveška, povjerenstvo UN-a c´e morati rješavati pitanja vezana za svjetsku politiku velikih sila.
S druge strane, ruski ministar za prirodne resurse i ekologiju Sergej Donski rekao je kako Rusija namjerava promovirati sveobuhvatni razvoj Arktika, uključujuc´i naseljena mjesta.
''Razvoju arktičke regije u bliskoj buduc´nosti poklanjat c´e se sve više pažnje'', rekao.
Prema njegovim riječima, planirani su radovi na povec´anju protoka Sjevernim morskim putem, vec´a eksploatacija prirodnih resursa. Za to je potrebno da se razvija infrastruktura, uključujuc´i pružanje pomoc´i naseljenim mjestima i raditi na razvoju novih.
Ranije je objavljeno da c´e sustav prac´enja situacije na Arktiku u potpunosti biti povezan do 2025. godine, navodi Sputnik.
''Sustav prac´enja je formiranje jedinstvenog informativnog prostora prac´enja različitih situacija u zraku, u vodi i na zemlji. Ovaj sustav ima dvostruku namjenu — vojnu i civilnu'', rekao je službeni predstavnik koncerna RTI koji radi na sustavu.