Upitno ili ne?
Hoće li biti Općih izbora u Bosni i Hercegovini u listopadu?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ministarstvo financija Bosne i Hercegovine odbilo je zahtjev Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine za isplatu četvrtine sredstava potrebnih za organizaciju predstojećih Općih izbora. U zahtjevu, kako je navedeno iz državnog Ministarstva financija, uočen je niz nelogičnosti i nezakonitosti u planu rashoda. Iz Središnjeg izbornog povjerenstva su poručili da će sačiniti novi operativni plan, kao i da je sve urađeno po zakonu. Je li upitno održavanje izbora u listopadu ove godine?
Osim što bi proces održavanja izbora mogao biti ugrožen, ako ne bude usvojen državni budžet, mogao bi, kako su kazali iz Središnjeg izbornog povjerenstva, biti ugrožen i proces pripreme izbora. Za ovu prvu kvartalnu fazu osiguravanja procesa javnih nabavki, potrebno je nešto više od milijun maraka. I tu, sada, nastaju problemi.
Ministarstvo financija upozorilo je Središnjeg izbornog povjerenstva da su u operativnom planu za posebne namjene uočene neregularnosti prilikom planiranja rashoda za prvo tromjesečje ove godine. Pozvali su i na tumačenje Zakona o financiranju institucija Bosne i Hercegovine.
Iz Središnjeg izbornog povjerenstva, pak, poručuju - sve je rađeno po zakonu.
U tijeku trajanja privremenog financiranja, Vijeće ministara može donijeti posebnu odluku o rashodima koji nisu bili predviđeni proračunom iz prethodne godine, s tim da rashodi institucija Bosne i Hercegovine koji uključuju rashode ne mogu biti veći od zbira prihoda koji u toku trajanja privremenog financiranja budu prikupljeni od neizravnih poreza, vlastitih prihoda i prenesenih sredstava.
Ministarstvo financija i trezora Bosne i Hercegovine nije odobrilo operativni/dinamički plan Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine, koji je uključivao program posebne namjene "Opći izbori", tumačeći da se u konkretnom slučaju radi o "novom programu posebne namjene" što, po mišljenju Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine, nikako ne može biti slučaj. Shodno navedenom, Kolegij Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine je dao nalog Tajništvu Središnjeg izbornog povjerenstva da sačini novi operativni/dinamički plan.
Nije ovo prvi put da se u Bosni i Hercegovini problematizira financiranje izbora, a onda i upitnost održavanja. Poznavaoci izbornog procese u našoj zemlji poručuju da za održavanje izbora novca ima, samo je za to potrebna politička volja, koje odavno u Bosni i Hercegovini nema.
Eventualno neodržavanje izbora moglo bi dovesti do kršenja ljudskih prava, a onda i do blokade svih procesa u državi.
"Niko nema pravo u ovoj državi da onemogući građanima pravo da biraju i budu birani, to je kršenje Ustava i ljudskih prava i to je neprihvatljivo. Nadam se da će uskoro biti osigurana sredstva, ako ne voljom političara onda pritiskom međunarodne zajednice", kazao je Vehid Šehić, Forum građana Tuzla
A, ofanziva međunarodne zajednice nastavlja se naredni tjedan, kada se očekuje tko zna koji po redu sastanak oko izmjena Izbornog zakona Bosne i Hercegovine.
Bez obzira kakav ishod pregovora bude, iz Europske unije uvjeravaju da će izbori u listopadu biti održani.
Johann Sattler, šef Izaslanstva EU u BiH:
"Bez obzira da li će se rješenje naći ili ne, ja vas uvjeravam da će se izbori svakako održati. Imate Izborni zakon, takav kakav jeste, sa svojim nesavršenostima, nije idealan, imate Središnjeg izbornog povjerenstva i ranije izborne procese koji su se odvijali u skladu s Izbornim zakonom, tako da bez obzira na konačni ishod pregovora izbori u ovoj zemlji u listopadu će biti održani".
Državne institucije od prošle godine funkcioniraju na osnovu odluke Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o privremenom financiranju. Ova odluka obnavlja se svaka tri mjeseca i ne dopušta nikakve nove troškove ili ulaganja u odnosu na posljednji državni budžet, koji je usvojen 2020. godine. Inače, za održavanje Općih izbora potrebno je blizu deset milijuna maraka.