Požar u parku prirode

Hoće li Blidinje biti opomena vlasti?

U Parku prirode Blidinje i dalje gori. Opožareno je više od 250 hektara borove šume. Vijeće ministara BiH traži međunarodnu podršku u gašenju požara.
Vijesti / Flash | 27. 07. 2022. u 07:09 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U Parku prirode Blidinje i dalje traje požar. Već 11 dan vatrogasci se bore s vatrenom stihijom koja je do sada uništila preko 250 hektara borove šume. Vijeće ministara na vanrednoj sjednici donijelo je odluku o traženju međunarodne pomoći. No, nakon velike štete prouzrokovane požarom, postavlja se pitanje je li takva odluka donesena prekasno?

“Mogla je možda i malo ranije. Međutim, drago nam je da je donesena i naravno je da će imati nekog utjecaja na sve ove požare koji nas okružuju. Konkretno, ovdje u Posušju, gore u Sutjesci, imamo svi velikih problema s požarima”, kaže načelnik Posušja Ante Begić (HDZ BiH), prenosi federalana.

U Parku prirode Blidinje i dalje gori. Opožareno je više od 250 hektara borove šume. Vijeće ministara BiH traži međunarodnu podršku u gašenju požara. Direktor Uprave civilne zaštite ZHK-a Drago Martinović podsjeća kako su sve vrijeme bili u kontaktu s Miinstarstvom...

Iako je situacija na požarištu danas znatno bolja, poručili su iz Dobrovoljnog vatrogasnog društva Rakitno da se stanje na nepristupačnom terenu planine Čvrsnice zbog jakog vjetra mijenja iz sata u sat.

“Prevelika je suša, prevelike su temperature, ljudi su nam na izmaku snaga, I opremu koju smo imali – dosta smo uništili. Stalno nam se događa probijanje linija. I tako - iz dana u dan”, govori Ante Mihalj, predsjednik DVD-a Rakitno.

Na terenu su danima brojne vatrogasne snage iz cijele BiH, ali i Hrvatske. Osim pomoći zračnih snaga, vatrogascima pomažu mnogi volonteri, planinari, šumari, ribolovci, ali i gorska služba spašavanja, koja se brine o logistici.

“Prisutnošću tu, samom logistikom, kartografskim prikazima znamo točan položaj požara, znamo liniju koju branimo i na taj način doprinosimo cijeloj ovoj situaciji gašenja požara”, objašnjava Milan Jukić, pročelnik HGSS-a Posušje.

Na Blidinju je u vatrenoj stihiji nestalo više od 250 hektara borove šume. A u BiH, kao i svake godine, brojni požari stvaraju neprocjenjivu ekološku štetu. Hoće li Blidinje biti opomena vlasti da ranije donosi važne odluke koje će to sprečavati? Odgovor ćemo doznati u danima koji slijede. No, jedno je sigurno - da će se štete tek zbrajati kako u Parku prirode Blidinje tako i na ostalim opožarenim područjima Bosne i Hercegovine.

Kopirati
Drag cursor here to close