Zakon o šumama

Hoće li nova Vlada HNŽ ugledati šumu iza drveta?

U HNŽ-u desetljećima vlada kaos u oblasti šumarstva, a eksploataciju šuma vrši više tvrtki umjesto jedne, kao što je u ostalim županijama.
Vijesti / Flash | 04. 12. 2023. u 15:19 Naratorium redakcija

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zahvaljujući nedostatku Zakona o šumama u Hercegovačko-neretvanskoj županiji, velike površine šume na ovom prostoru se pustoše skoro 15 godina bez ikakvih posljedica. Nova Vlada HNŽ pod hitno se mora uhvatitu u koštac sa problemom koji je prethodni saziv izbjegavao da riješi, piše Naratorijum.

Kada su u ožujku ove godine stanovnici Mjesne zajednice Orašac u općini Prozor-Rama blokirali šumski put prema Osojnici, smrekom, bukvom i jelom bogatoj šumi u planini iznad Rame, tinjajući problem nepostojanja Zakona o šumama u Hercegovačko-neretvanskom kantonu ponovo se raspalio. Kamioni JP Šuma Hercegovačko-neretvanskih nisu mogli doći do šume jer su mještani svakog jutra autima blokirali prolaz. Tako je bilo sve dok ovo poduzeće nakon dvadesetak dana blokade nije odustalo, barem privremeno, od namjere da eksploatiše ovu dotad netaknutu šumu. Njihov zahtjev je da se prije bilo kakve sječe postave zakonski okviri koji će to omogućiti.

Kratka povijest bezakonja

Ustavni sud Federacije BiH 2009. godine Zakon o šumama Federacije Bosne i Hercegovine proglasio je neustavnim i od tada ne postoji federalni zakon o šumama. Poslije toga su sve županije osim HNŽ donijeli zakone o šumama na kantonalnom nivou. U ovoj županiji desetljećima vlada kaos u oblasti šumarstva, a eksploataciju šuma vrši više tvrtki umjesto jedne, kao što je u ostalim županijama. Pošto su tokom rata ovdje osnivane šumske uprave na općinskom nivou ili nivou tadašnje Hrvatske republike Herceg-Bosne, rudimenti tih odluka još uvijek određuju današnje odnose u ovoj oblasti. Tako danas imamo tri preduzeća koja gazduju šumama u ovom kantonu: JP Šume Hercegovačko-neretvanske d.o.o. Mostar, Šumarstvo “Prenj” d.d. Konjic i Šumarstvo “Srednje neretvansko” d.d. Mostar. Iako je preduzeće Šume Hercegovačko-neretvanske osnovano 2005. godine kako bi se pod jedan krov stavilo upravljanje šumama na nivou kantona, to u praksi nikad nije zaživjelo.

Vratimo se u Ramu. Do šume nas preko izlokanog puta puta vodi Slavko Nović, poljoprivrednik iz sela Proslap i jedan od mještana koji su podigli blokadu.

''Sve su oteli''

''Sve su oteli, samo su im još šume ostale da poklope'', kaže on za Naratorium misleći na političare, dok se na ulazu u šumu pred nama ukazuju napuštene mašine za izvlačenje drveta.

Prošlo je dvadeset dana od podizanja blokade, pa su iz Šuma Hercegovačko-neretvanskih odustali od slanja kamiona. Nović nam pokazuje oborena stabla dublje u šumi. Preko 70 godina stare smreke i poneka jela leže potkresane na tlu, spremne za izvlačenje.

''Dok sam ja živ, ovo neće izaći iz šume'', odlučno tvrdi on.

Iz preduzeća su od policije tražili da izvrši deblokadu puta, ali zahtjev im je odbijen jer nisu imali rješenje o sječi.

Josip Jurišić, savjetnik načelnika općine Prozor Rama Joze Ivančevića, godinama prati ovaj problem. Kaže da su u posljednje tri godine poslali najmanje 100 dopisa različitim instancama vlasti. To nije polučilo veliki uspjeh, ali barem su privremeno zaustavili sječu i skrenuli pažnju na problem.

''Nažalost, drvo za ogrijev se ne siječe ovdje, mi kao općina patimo zbog toga. Ne postoji lager gdje građani mogu regularno kupiti ogrijev, pa moraju kupovati od onih koji sijeku drvo ilegalno. Ova kompanija (Šume Hercegovačko-neretvanske op.a.) siječe visokokvalitetno drvo za namještaj i građevinu''.

Više čitajte na LINKU.

Kopirati
Drag cursor here to close