Sjednica započela minutom šutnje

Hoće li Statut danas proći? Pratite sjednicu Gradskog vijeća Grada Mostara

Nastavlja se prekinuta sjednica Gradskog vijeća grada Mostara.
Vijesti / Flash | 14. 11. 2023. u 09:00 Bljesak.info
37. sjednica Gradskog vijeća Grada Mostara saziv 2020-2024

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Sjednica Gradskog vijeća Grada Mostara najavljena je u 9 sati, a na dnevnom redu je i Odluka o usvajanju Statuta Grada Mostara kojeg je nametnuo visoki predstavnik te Odluka o usvajanju izmjena i dopuna Statuta Grada Mostara.

Današnja sjednica, započela je minutom šutnje, na prijedlog vijećnice Irme Baralije, za sve žrtve femicida, s obzirom da se sinoć u Sarajevu dogodio još jedan femicid.

Kako je najavljeno, izvjestitelj ove točke, pod rednim brijom devet bit će predsjednik Gradskog vijeća Grada Mostara Salem Marić.

Inače, posljednja sjednica Gradskog vijeća Mostara, na kojoj su vijećnici trebali razmatrati Statut Grada Mostara, prekinuta je nakon što predloženi dnevni red nije usvojen.

Odmah na početku sjednice, prilikom rasprave o dnevnom redu, došlo je do suprotstavljenih mišljenja, pa je koalicija SDA-HDZ koja je imala uvijek dovoljno ruku za sve svoje aktivnosti, tada poljuljana. SDA je opstruirao sve točke dnevnog reda koji su dolazili strane gradonačelnika Marija Kordića ili HDZ-a.

Tenzije su se povećale kada je došlo do točke broj 9. koja se odnosi na usvajanje Statuta grada Mostara. Kada je zatražena pauza, nakon koje je Klub Hrvata rekao kako je Vijeće nepripremljeno za sjednicu te će glasovati protiv ili suzdržano za dnevni red.

Uoči početka prošle sjednice pred vijećnicima se našao i dopis veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država u kojem se traži hitno usvajanje Statuta Grada Mostara našao se jutros na radnim stolovima gradskih vijećnika.

Naknadno se i gradonačelnik Mostara ispričao građanima za prekid sjednice, koja je prekinuta smatra zbog prlijevenja krize za županije na niže razine, te po njegovom mišljenju nema veze sa Statutom. 

Osim Odluke o Statutu, na dnevnom redu sjednice trebale bi se naći i Izmjena i dopuna regulacijskog plana „Centralna zona rekonstrukcija – Faza II“, zatim Odluka o donošenju regulacijskog plana Tekija te Odluka o davanju suglasnosti na prijedlog Sporazuma o rješavanju sudskih sporova između Grada Mostara i Javnog poduzeća „Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne“ d.d. Mostar putem sklapanja sudske nagodbe.

Govorit će se i o načinu i kriterijima za stipendiranje učenika srednjih škola deficitarnih zanimanja, adresnom sistemu Grada Mostara i označavanju naseljenih mjesta, naselja, ulica i trgova nazivima te zgrada brojevima, a bit će predstavljeno i Izvještaj o radu vrtića i srednjih škola za školsku 2022./2023. godinu.

Predložene Izmjene i dopune su identične i prepisane iz političkog sporazuma između SDA i HDZ BiH iz lipnja 2020. godine koji je od tada ostao ''zamrznut'' i koji se već nekoliko pokušao uvrstiti u dokument što je završilo mučnim sjednicama na kojima se nije dogodilo ništa. 

Naime, Ustavni sud Bosne i Hercegovine je 2010. godine, djelomično usvojio zahtjev Kluba Hrvata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH te je naloženo Gradskom vijeću Grada Mostara da obavijesti Ustavni sud o koracima koje će poduzeti da uskladi Statut Grada Mostara s Ustavom Bosne i Hercegovine u roku od tri mjeseca nakon objavljivanja u „Službenom glasniku Bosne i Hercegovine“.

Potom je potpisan sporazum HDZ-a BiH i SDA u lipnju 2020., kojeg su čelnici stranaka Dragan Čović i Bakir Izetbegović potpisali pred očima međunarodnih dužnosnika, a strane su se optuživale za nepoštivanje sporazuma i njegovu neprovedbu.



Trenutno je na snazi nametnuti Statut Grada Mostara koji je neustavan i po ovakvom Statutu sljedeći izbori za Grad Mostar ne mogu biti provedeni.

Visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovini je donio Statut Grada Mostara 2004. godine kojim je uređena organizacija Grada Mostara kao jedinice lokalne samouprave i njenih predstavničkih i izvršnih tijela na području Grada Mostara.

Kao razlog za donošenje Statuta naveo je poseban status koji je dodijeljen Gradu Mostaru prema Daytonskom sporazumu i njegovom aneksu kojim se utvrđuju principi za Prijelazni statut Grada Mostara 

Iako su Službenom glasniku Bosne i Hercegovine, u srpnju 2020. godine, objavljene izmjene koje je Parlamentarna skupština BiH izvršila o Izbornom zakonu BiH još uvijek Statut Grada Mostara nije usklađen sa Ustavom BiH.

Zanimljivo je da je u veljači ove godine Statut u Gradskom vijeću pao tako što za njega nisu glasovali oni koji su ga predložili. Gradsko vijeće nije se na 30. sjednici moglo dogovoriti kako glasovati o prijedlozima izmjena Statuta kako su pristizali u Gradsko vijeće pa se dosta rasprave vodilo o tome na koji način glasovati. Vijećnici su trebali prvo usvojiti Statut koji je 2004. godine nametnuo tadašnji visoki predstavnik Paddy Ashdown, a zatim i izmjene Statuta sukladno Mostarskom sporazumu.

Međutim, u pripremi sjednice Povjerenstvo za Statut, pravne akte i nadzor zakonitosti Gradskog vijeća nije postiglo dogovor o jedinstvenom prijedlogu izmjena Statuta, pa su se pred vijećnicima našla četiri različita prijedloga: prijedlog SDA, prijedlog SDP-a BiH i dvije varijante prijedloga HDZ-a BiH. 

Vijećnici SDA su tijekom rasprave inzistirali da se izmjene Statuta usvoje u onom obliku kako je definirano Mostarskim sporazumom, dok su ostali vijećnici tražili da se o prijedlozima izmjena Statuta raspravlja u formi nacrta kako bi se dobio jedinstven dokument koji bi imao potporu većine gradskih vijećnika. Nakon višesatne rasprave predsjedatelj Gradskog vijeća Salem Marić stavio je na glasanje sve prijedloge, ali ni jedan nije dobio potrebnu većinu. 

Kopirati
Drag cursor here to close