Bošnjački veto

Hrvati bez zajedničkog stava o referendumu u RS-u

Vijesti / Flash | 23. 07. 2015. u 10:45 Z.S.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Klub Hrvata u Vijeću naroda Republike Srpske nije danas stavio veto na odluku Narodne skupštini RS o referendumu o Sudu i Tužiteljstvu BiH.

Šef Kluba izaslanika hrvatskog naroda Željko Stipić (HSP) je pojasnio na press konferenciji u Banja Luci da su tri hrvatska izaslanika bila protiv odluke o referendumu, a četiri suzdržana, što znači da nije bilo dovoljno glasova da se pokrene pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa na tu odluku.

"Nažalost dva Hrvata iz HDZ-a nisu bila protiv odluke o referendumu, pa Hrvati povratnici u RS trebaju to znati, a mi iz druge političke opcije protiv smo referenduma'', konstatirao je Stipić, koji je za sebe rekao da je protiv odluke o referendumu, kao i izaslanici Tomislav Tomljanović (HSP) te Mijo Perkunić (HDZ 1990).

Suzdržani su bili izaslanik Ivo Kamenjašević (HDZ) i izaslanici koji su članovi iz SNSD-a, odnosno SP-a.

Klub Bošnjaka stavio veto

S druge strane, Klub Bošnjaka u Vijeću naroda Republike Srpske stavio je danas veto na odluku Narodne skupštini RS-a o referendumu.

Šef bošnjačkog kluba Mujo Hadžiomerović potvrdio je na pres-konferenciji u Banja Luci da je taj klub pokrenuo pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa na odluku o referendumu u RS-u o Sudu i Tužiteljstvu BiH, jer smatraju da je neprihvatljivo da entitet osporava pravosudne institucije države.

Bošnjački klub će, kako je istakao, iskoristiti sva pravna sredstva da bi osporili za njih neprihvatljivu odluku o referendumu te da su Sud i Tužiteljstvo institucije formirane u skladu s Ustavom BiH.

Najavio je i da će Klub Bošnjaka zatražiti ocjenu ustavnosti Zakona o referendumu u RS-u, jer smatraju da za taj akt nema uporišta u Ustavu RS-a.

Hadžiomerović je rekao i da će, ukoliko Ustavni sud RS-a odbije veto Bošnjaka, tražiti da se o odluci o referendumu izjasni i Ustavni sud BiH.

Procedura

Procedura sada nalaže da će veto Bošnjaka na odluku o referendumu u RS-u razmatrati Vijeće naroda, a ukoliko se stavovi ne usuglase zasjedat će i Zajedničko povjerenstvo Vijeća naroda i Narodne skupštine RS-a.

Ukoliko ni tada ne bude dogovora, konačan stav dat će Ustavni sud RS-a. Tek kada se iscrpe sve ove aktivnosti, odluka o referendumu bi i službeno stupila na snagu.

Podsjećamo, Narodna skupština RS-a usvojila je 15. srpnja odluku o raspisivanju referenduma o Sudu i Tužiteljstvu BiH, koji će, prema odluci, biti održan u prvom tjednu po isteku 50 dana od stupanja na snagu ove odluke.

Za odluku, kojom je podržan prijedlog predsjednika Republike Milorada Dodika, glasovalo je 45 zastupnika, dok se njih 31 suzdržalo od glasovanja, a bošnjački zastupnici su uz znak protivljenja napustili skupštinsku salu prije glasovanja.

Kopirati
Drag cursor here to close