Vojni analitičar Ivica Mandić

''Hrvatska je imala svako pravo poduzimati ratne operacije na teritoriju BiH''

Cilj skupa Domovinski rat u dolini Neretve od 1991. do 1995. u različitim perspektivama je da se o povijesti ne govori i ne piše na temelju sudskih presuda i spornih koncepata udruženog zločinačkog pothvata
Vijesti / Flash | 19. 11. 2024. u 13:30 M.P | Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Na početku ratnih operacija, posebno onih protiv Republike Hrvatske, Hrvatska je imala svako međunarodno pravo poduzeti vojne operacije na teritoriju Bosne i Hercegovine, s kojega se vršila projekcija sile, i to bez ičijeg odobrenja'', istaknuo je vojni analitičar Ivica Mandić uoči održavanja znanstveno-stručnog skupa Domovinski rat u dolini Neretve od 1991. do 1995. u različitim perspektivama.

Naglasio je kako je potrebno jednom za svagda razbiti tabu prema kojem ratne operacije treba promatrati isključivo unutar granica države.

''Naprosto, to je u vojnoj teoriji posve netočno, da ne kažem potpuno amaterski. Kada se promatra ratište, ono obuhvaća čitav prostor Republike Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore, s najvećim dijelom Jadranskog mora i pripadajućim zračnim prostorom'', rekao je Mandić.

Dodao je kako je Hrvatska imala pravo gađati, ne samo teritorij Bosne i Hercegovine, nego i Crne Gore te Srbije, sve dok se s njihovog teritorija vršila projekcija sile. Posljedično, povukao je paralelu s ratnom operacijom NATO-a protiv Srbije 1999. godine, zaključivši kako je tada Jugoslavija također imala pravo gađati Sjedinjene Američke Države, Italiju i bilo koju drugu zemlju s koje se vršila projekcija sile.

''Kada se stvari tako sagledaju, dolazimo do zaključaka koje iznose američki autori, ali i stručnjaci za međunarodno pravo. Takav način razmišljanja tjera nas da s obje noge stanemo na zemlju i počnemo ozbiljno promišljati'', dodaje, uaključujući kako njegove tvrdnje nisu senzacionalističke izjave niti materijal za 'breaking news', već sumorna istina o kojoj će povijest suditi i donijeti svoj konačni pravorijek.

Rat nije počeo '92. nego '91. godine

Mandić je u svom obraćanju objasnio kako ova činjenica ima političke, pravne i povijesne implikacije, a i važna je zbog istine.

''Kad nekakva agresorska vojska koristi teritorij, vaše građane, provodi operacije protiv vas, pa iako sjedi s vama, onda je to rat'', navodi Mandić te ističe kako u to doba nije baš srušen Mostar, ali jeste Ravno, što je dokaz da su ratne operacije započele.

''Centralna vlada Bosne i Hercegovine je odgovorna da nitko s njenog teritorija ne projektira silu na drugu državu. Odgovorna je i taj dio treba jednom za svagda pojasniti. Izjava ''ovo nije naš rat'' je u tom kontekstu koji sam objasnio blago rečeno cinična i to se ne govori. Medijima se to treba reći, ali ovo je pravo mjesto i pravo vrijeme gdje ćete takve stvari reći i zapisati'', zaključio je Mandić.

Foto: Bljesak.info / Uoči skupa

Ivo Lučić, rektor Sveučilišta obrane i sigurnosti dr. Franjo Tuđman, navodi kako Hrvati u BiH nisu bili zatečeni ratnim zbivanjima jer su, promatrajući događaje u Hrvatskoj, mogli predvidjeti što ih čeka, budući da su prijetnje od strane JNA bile stalne.

''Postojalo je jedno čitavo jedno razdoblje, negdje od zaustavljanja tenkova u Pologu u svibnju 1991. pa do eskalacije rata 1992. Dakle, rat nije počeo 1992. u travnju nego je tada došlo do eskalacije, a mi smo za to vrijeme nekako i kroz razne pregovore i razgovore pokušavali isti najprije zaustaviti ako se može, iako smo bili svjesni da to neće ići jer je tada srpska, odnosno jugoslavenska strana riješila silom ostvariti svoje političke ciljeve i spremali smo se za to'', objašnjava Lučić.

Zaključio je kako su Hrvati bili pripremljeni u onom dijelu u kojem su mogli biti te da iako nisu mogli parirati u potpunosti, ipak su uspjeli obraniti Mostar i dolinu Neretve te je poslije osloboditi.

''Hrvati su se morali sami organizirati ako misle preživjeti''

Jakša Raguž s Hrvatskog instituta za povijest iz Zagreba, najavio je svoje predavanje ''Od bitke za Čepikuće do Sarajevskog primirja – borbena djelovanja na prostoru općine Ravno 1991. godine'' u kojem će obraditi važnu, ali i provokativnu temu ''agresije Jugoslavenske narodne armije na Popovo polje i Hrvate općine Ravno''.

Kako i sam navodi, ova tema je pokazala svu dubinu razlaza koji je postojao između etničkih zajednica u Bosni i Hercegovini jer je stradalo hrvatsko stanovništvo od strane napada srpske vojne grupacije dok je treća komponenta, ona bošnjačko muslimanska sve to ignorirala i tvrdila da to nije njihov rat.

Naglasio je kako je stanovništvo Popova polja bilo prepušteno samima sebi i da je upravo to bio indikator i ostalim Hrvatima Bosne i Hercegovine što mogu očekivati u slučaju napada, a pojasnio je kako to nije bio jedini slučaj jer su uništavanja hrvatskog sela Uništa i stradavanja Hrvata oko Bosanske Gradiške prošla bez reakcije službenog Sarajeva.

''I baš je uništenje Ravnog i destrukcija cijelog tog kraja i istjerivanje stanovništva su bile ono što je pokrenulo stvaranje Hrvatske zajednice Herceg-Bosne jer se dogodilo da se Hrvati sami moraju organizirati ako misle preživjeti'', zaključio je Raguž.

Povijest ne trebaju pisati sudske presude

Cilj je zapravo da se o povijesti ne govori i ne piše na temelju sudskih presuda i spornih koncepata udruženog zločinačkog pothvata

''Prošle godine smo započeli s jednim ovakvim i sličnim skupom u Vitezu, gdje smo okupili znanstvenike i stručnjake koji se bave ovim razdobljem naše prošlosti te smo pozvali i ratne veterane i ratne zapovjednike iz područja središnje Bosne'', pojasnio je Ivica Šarac, ravnatelj Hrvatskog dokumentacijskog centra Domovinskog rata u BiH.

Kao rezultat toga naveo je zbornik radova ''Muslimansko (bošnjačko) – hrvatski rat s posebnim osvrtom na oružane sukobe i stradanja Hrvata u središnjoj Bosni'' koji je predstavljen dan ranije te je naglasio kako ove godine na skupu sudjeluje daleko veći broj ratnih veterana u ulozi izlagača, čak njih preko četrdeset.

Zaključio je da je krajnji cilj skupa da se zapravo o povijesti ne govori i ne piše na temelju sudskih presuda i spornih koncepata udruženog zločinačkog pothvata.

Znanstveno – stručni skup ''Domovinski rat u dolini Neretve od 1991. do 1995. u različitim perspektivama'' započeo je jučer polaganjem vijenaca braniteljima ispred Hrvatskog doma hercega Stjepana Kosače i predstavljanjem zbornika radova s prošlogodišnjeg skupa u Vitezu, a dio je trodnevnog programa obilježavanja 33. godišnjice utemeljenja Hrvatske zajednice Herceg.

Kopirati
Drag cursor here to close